°C
KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR
8.08.2018
437
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Muratlı’daki çevre yolunun kavşaklarındaki trafik sinyalizasyonlarının hala tamamlanması da kazalara davetiye çıkarıyor” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

“ÖLÜMCÜL NİTELİK TAŞIMAKTADIR”

Muratlı’da bulunan karayolunda ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Aygun, “Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi ile Muratlı İlçesini birbirine bağlayan ve Muratlı ile Büyükkarıştıran’ı birbirine bağlayan karayolunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Karayolunda zift ve mıcır dökümünde izlenen bilimsellikten uzak anlayış, yol güvenliğini ortadan kaldırmaktadır. Zift sonrası dökülen mıcır, yaz aylarında yağan yağış ile birlikte yolu kayganlaştırarak büyük trafik kazalarına yol açmaktadır. Hava sıcaklığının arttığı dönemde de zift sürekli erimektedir. Özellikle büyük tır ve kamyonların geçtiği bu yolda yaşanan kazalar; ölümcül nitelik taşımaktadır. Muratlı ilçesindeki çevre yolunun kavşaklarındaki trafik sinyalizasyonlarının hala tamamlanması da kazalara davetiye çıkaran başka bir sorun alanıdır” dedi.

BU SORULARI YANITLAMASINI İSTEDİ

Aygun TBMM’ye verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle şunları sordu,

1) Süleymanpaşa-Muratlı, Muratlı-Büyükkarıştıran karayolundaki asfaltlama tekniğinden kaynaklanan sıkıntıların giderilerek, mühendislerden alınacak rapor doğrultusunda kazaların önlenmesi için adım atacak mısınız?

2) Ülkemizin 2015 yılına ait trafik kaza istatistikleri incelendiğinde kazaların yaklaşık olarak yüzde 34’ünün havanın karanlık olduğu saatlerde meydana geldiği görülmektedir. Yapılan maliyet analizlerinden bu trafik kazalarından kaynaklı olarak oluşan maddi kayıpların ise 20 milyar TL’yi aştığı hesaplanmıştır. Karanlıkta sınırlı görüş imkânı olduğundan, yol yüzey ve kenar işaretlemeleri, sürücülerin yolculuk esnasında yeterli görüş mesafesine sahip olmasını sağlayan en önemli uyarıcılardan birisidir. Bu uyarıcılardan özellikle yol yüzey işaretlemeleri, sürücülerin şeritlerini güvenli şekilde takip ederek diğer araçlar ile arasındaki mesafeyi korumasını ve en önemlisi aracın bir şerit içerisinde düzenli hareket etmesini sağlamaktadır. Bu çerçevede Muratlı karayolundaki şerit çizgileri yol yüzey işaretlemeleri yapılacak mıdır?

3) Muratlı Çevre Yolu’ndaki trafik sinyalizasyonları ve yol ışıklandırması yapılacak mıdır?

4) Muratlı Karayolu’nda yayaların karşıdan karşıya geçmesi için gerekli olan refüj bulunmamaktadır. Yayaların can güvenliğini tehdit eden bu durum karşısında gereken tedbiri alacak mısınız?

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com