°C
ŞİMŞEK’TEN ‘EKONOMİK TERÖRİST’ UYARISI
15.8.2018
303
Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, “Sosyal medya üzerinde birçok ‘ekonomik terörist’ var. Ekonomik kriz beklentisiyle vatandaşımız tedirgin edilmek isteniyor” dedi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Ülkemizin zor günlerden geçtiğini belirten Şimşek, halka ‘Birlik’ çağrısında bulundu. Ayrıca sosyal medyada paylaşımlarıyla halka tedirginlik yaratmaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

“EKONOMİK KUŞATMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Şimşek, ülkemizin ekonomide bir kuşatmayla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “Son birkaç haftadır yaşadığımız hadiseler hepimize bir kez daha gösterdi ki ülkemiz diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatmayla karşı karşıyadır. Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralıkla devam eden, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle bir üst aşamaya ulaşan saldırılar; bugün de Ekonomik tetikçiler aracılığıyla devam etmektedir” diye konuştu.

“ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYMAKTADIR”

ABD Başkanı Trump’ın uluslararası hukuku hiçe saydığını belirten Şimşek, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın, yargılama süreci devam etmekte olan bir papazı bahane ederek meşru hükümetimizi ve ülkemiz ekonomisini doğrudan hedef alarak yapmış olduğu akla ve izana sığmayan hamleler kabul edilemez boyuttadır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hükümetimizi, yargılama süreci devam eden bir mahkemeye müdahale etmeye zorlayan Trump yönetimi; millî onurumuzu, devletlerarası teamülleri, Dünya Ticaret Örgütü’nün ortaya koyduğu şartnameleri, uluslararası hukuku ve diplomatik kuralları tamamen hiçe sayarak binlerce kilometre uzaktan bize emir vermeye teşebbüs etmektedir” ifadelerine yer verdi.

“YAŞADIĞIMIZ KRİZİN NE 1994 KRİZİYLE NE DE 2001 KRİZİYLE İLGİSİ YOKTUR”

Yaşanan ekonomik gelişmelerin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde bulunan kişilerden kaynaklı olduğunu söyleyen Şimşek, “Bugün yaşadığımız hadisenin ne 1994 kriziyle, ne 2001 kriziyle, ne de 2007 kriziyle bir ilgisi yoktur. Asıl mesele Türkiye’yi hedeflerinden, hak ve adalet arayışından vazgeçirmektir. Maruz kaldığımız oyunların gayesi ülkemizi tekrar boyunduruk altına sokarak, diz çöktürmektir; operasyonun gerçek sebebinin bu olduğu aşikârdır. Kurların bugünkü tablosunun da ekonomik verilerle açıklanması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve ekonomik güvenliğini hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında yaratılmak istenen panik havası ve algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Bu saldırıların 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki ‘güçler’ tarafından gerçekleştirildiği ortadadır” şeklinde konuştu.

“EN BÜYÜK SIKINTIYI TÜKETİCİ ÇEKECEKTİR”

‘ABD’nin başlattığı ticari savaş, dünyanın ekonomik büyümesine de olumsuz etki yapacaktır’ diyen Trump açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü, “Türkiye, Avrupa ve Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından kritik bir oyuncu, önemli bir ülkedir. Trump’ın başlattığı bu savaş tüm dünyada ekonomik büyümeyi yavaşlatıp zarar verecektir. Güvensizliklere yol açarak, fiyatları artıracağı için de en büyük sıkıntıyı tüketici çekecektir. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmak da milletimizin desteğiyle mümkündür” dedi.

“TÜRK MİLLETİ BİR KEZ DAHA VATANSEVERLİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR”

Türk milletinin dövize karşı aldığı tavırla vatanseverliğini gösterdiğini söyleyen Şimşek, “Türkiye’yi ve Türk Milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir. Mandacılığı 100 yıl önce elinin tersiyle itmiş milletimiz, en zor zamanlarında dahi hürriyetinden vazgeçmemiştir. Türk milleti, her karış vatan toprağını şehit kanlarıyla sulayarak bugünlere gelmiştir. Oynanan bu senaryo karşısında da yüce milletimiz, döviz büroları önünde oluşturduğu kuyruklarla dövizini Türk Lirasına çevirerek vatanseverliğini bugün bir kez daha göstermektedir” açıklamalarında bulundu.

“VATANDAŞIMIZ TEDİRGİN EDİLMEK İSTENİYOR”

Sosyal medya üzerinden ekonominin kötü gidişatı ile ilgili paylaşım yaparak, halkı tedirginliğe sürükleyen kişiler karşısında dikkatli olmak gerektiğini söyleyen Şimşek, “Sosyal medya üzerinde birçok ‘ekonomik terörist’ var. Ekonomik kriz beklentisiyle vatandaşımız tedirgin edilmek isteniyor. Başta bunlara itibar edilmemelidir. Böyle bir günde istifçilik, depoculuk ve karaborsacılık vatana ihanettir. Yerli ve milli olmak tek gaye olmalıdır. NATO müttefikimiz olduğu halde, ülkemizin güvenliğine en büyük tehdidi oluşturan terör örgütlerine açıkça ve doğrudan destek verdiği herkesin malumu olan bir ülkenin devlet başkanının doğrudan Türk Milleti’ne ve meşru kurumlarına kötü niyetli bu baskı ve uygulamalarını kınıyoruz. Ülkemizin meşru hükümeti ile kurum ve kuruluşlarının ve ayrıca diğer ülkelerin haklı karşı duruşlarını desteklediğimizi ve bu karşı duruşun sonuna kadar devam etmesi gerektiğine olan inancımızı ve desteğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B
ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34