°C
“ÇİFTÇİ İFLAS EDİYOR!”
15.8.2018
336
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden verdiği kredide çeşitli masraflar adı altında eklemeler yaparak yüzde 22.5 oranında faiz uygulamaktadır. Bunun sonucu olarak çiftçilerimiz iflas etmeye başlamıştır” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, iklim değişikliği, plansız kentleşme, art arda yaşanan sel felaketleri ile yaşam mücadelesi verir hale gelen çiftçilerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

“EKMEK FİYATLARINA YANSIYACAK”

Aygun, yaptığı basın açıklamasında, ekonomide yaşanan gelişmeleri anlattı. Dolardaki artışın herkesi yoksullaştırdığını, çok büyük bir çöküşün başladığını söyleyen Aygun, iklim değişikliği ve sel felaketleri yaşayan çiftçinin çok daha fazla zarar ettiğini kaydetti. Aygun, “Buğday rekoltesindeki düşüş, kaliteli buğday sıkıntısı yarattı. Bu da en önemli beslenme ürünümüz olan ekmek fiyatlarına yansıyacak” ifadelerine yer verdi.

“ÇİFTÇİNİN FİŞİ ÇEKİLDİ”

Türkiye’nin parlamenter rejimden Başkanlık sistemine geçmesi ile birlikte Bakanlar Kurulu’nun fiilen ortadan kalkmasının eski Bakanlar Kurulu kararlarını yok saydığını söyleyen Aygun, “Bu anlayış tarımda sıkıntılar yarattı. Çiftçinin fişi çekildi” dedi.

“ÇİFTÇİYE DESTEK YOK!”

Aygun açıklamasının devamında, 8 Ocak 2018 tarihli  ‘T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin’ Bakanlar Kurulu kararına dikkat çekti. Bu kararın uygulanmasında sıkıntılar olduğunu anlattı. Aygun, bu karara göre hayvansal üretimde yatırım veya işletme kredisi olarak yüzde 50’den yüzde 100’e kadar faiz indirimi planlandığını söyledi. Aygun, yine bu karara göre tohumdan yem bitkisine, süs bitkisine kadar, sulama yatırımları ve ekipman alımında yüzde 25’den yüzde 100’e kadar faiz indirimleri öngörüldüğünü anımsattı.

“GÖREV ZARARI HAZİNE’DEN Mİ ÇİFTÇİDEN Mİ KARŞILANIYOR?”

Aygun, yaşanan sıkıntıyı şöyle özetledi, “Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi’nin bu karar kapsamında açılan kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine Müsteşarlığınca ilgili yıl bütçelerine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanır’ denilmektedir. Çiftçimiz de bu karara dayanarak, devletine güvenmiştir.  Ne var ki Ziraat Bankası, çiftçiye doğrudan verdiği kredide yüzde 8 faiz uygularken, Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden verdiği kredide çeşitli masraflar adı altında eklemeler yaparak yüzde 22 buçuk oranında faiz uygulamaktadır.  Bunun sonucu olarak çiftçilerimiz iflas etmeye başlamıştır. Ülke tarımı geri dönülmez bir yola doğru hızla gitmektedir. Milli ve yerli üretime geçilmeli ve bunu besleyecek gerçek destek programları açıklanmalıdır” şeklinde konuştu.

“BAKANLAR KURULU DA KALMADIĞINA GÖRE MUHATAP DA YOKTUR”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’yi göreve davet eden Aygun, “Zaten Ziraat Bankasının da son yaptığı açıklamada, Tarım Kredi Kooperatiflerini Bakanlar Kurulu kararı kapsamında kredi kullandırılabilecek kişiler arasında görmediğini savunmuştur. Ancak ortada Bakanlar Kurulu da kalmadığına göre muhatap da yoktur! Bu noktada görev Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

BU SORULARI YANITLAMASINI İSTEDİ

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti,

1) Tarım Kredi Kooperatifleri 7 bin kişiye Ziraat Bankasından kredi kullandırılacağını ve 250.000 düve projesini uygulanacağını ilan etmiştir. Peki,  bu kredinin faizi ne olacaktır?

2) Geçen sene icralık olan 7 bin tarım kredi ortağı çiftçinin borçları ne olmuştur?

3) 2017 yılında ithalatımız bir önceki yıla göre yüzde 17,7 artarak 233,7milyar dolar, yıllık dış ticaret açığı 76,7 milyar dolar olmuştur. 2018 yılında da buğdaydan soyaya, sığır etinden mısıra kadar ithalatımız artarak devam etmektedir.   Bu cari açığı azaltmanın yolu çiftçiye piyasanın da üzerinde yüzde 22,5 faizle kredi vermek midir?

4) Meksika, Çin, Hollanda ve İspanya gibi çiftçilerimizi destekleyen paketler uygulayacak mıyız?

5) Bakanlar Kurulu kararına rağmen, Tarım Kredi ortağı çiftçiden 2012 yılından günümüze kadar faiz olarak adlandırılmadan çeşitli adlar altında alınan gizli faiz paralarının çiftçimize geri ödenmesi gerekmektedir. Bu üreticimize ve Türk insanımıza vicdani borcumuz değil midir? Yoksa Bakanlar Kurulu kalktığı için eski Bakanlar Kurulu kararlarının geçerliliği de mi kalkmıştır?

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B
ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34