°C
ÖĞRENCİLERDEN THK’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
17.8.2018
632
Türk Hava Kurumu’nun Eskişehir’de düzenlediği Radyo Kontrollü Model Uçak Kursu’na katılan öğrenciler, öğretmenleri Selçuk Özerli gözetmenliğinde THK Çerkezköy Şube Başkanı Mustafa Zümbül’ü ziyaret etti.

Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir’de düzenlenen Radyo Kontrollü Model Uçak Kursu’na katılan öğrenciler, kendilerine verdikleri destekten dolayı Türk Hava Kurumu Çerkezköy Şube Başkanı Mustafa Zümbül’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

“HEM MÜHENDİS HEM DE PİLOT YETİŞTİRİYOR”

Kendilerine verdiği destekten dolayı Mustafa Zümbül’e teşekkürlerini sunan Eğitmen Selçuk Özerli, “Türk Hava Kurumu sadece hava sporlarıyla ilgilenen bir kurum değil aynı zamanda bir eğitim kurumu. Hem mühendis yetiştiriyor, hem lojistik eleman yetiştiriyor, hem de pilot bölümü var. Bizim çocuklarımıza ben şiddetle tavsiye ediyorum. Mühendis olsanız bile havacılık sektöründe mühendis olun. Türk Hava Kurumu gibi çok büyük bir kurum var. Büyük bir üniversite var. Bu üniversitede eminim ki çok iyi eğitimler alacaklar. Çünkü direk çekirdekten yetişen elemanlar var” dedi.

“HEM ÖĞRENDİK HEM ÖĞRETTİK”

Kursta yaşadıkları hakkında bilgiler veren Özerli, “Biz buradan öğrencilerimizle radyo kontrollü kursuna katılınca aslında çocuklarımız tam olarak neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Ben onlara küçük küçük ipucu verdim. Sonuçta hayatta başarılı olmak için sistemli ve düzenli çalışmak gerekiyor. Yani disiplin gerekiyor. Orada yeme saati, uyku saati, kalkma saati belli. Sağ olsun oradaki hocalarımız da öğrencilerimizin iyi niyetini, mücadelesini görünce bize biraz daha farklı davrandılar. Mesela saat 22.00’da normalde ‘yatış’ izni veriliyor. Tam biz oradayken de meteor yağmuru vardı. Nöbetçi amirden izin alıp öğrencilerimizle tüm gece meteor kaymasını filan da izledik. Bizim öğrencilerimize küçük bir seminer verildi orada. Radyo kontrollüyü öğrendik, öğrencilerimiz onlara meteorun nasıl olduğunu, hangisinin samanyolu olduğunu, aynısını istediğimiz uluslararası uzay istasyonunu nasıl görebileceğimizi, basit bir astronomik bilgisine rağmen hem öğrendik hem öğrettik” diye konuştu.

“EN İYİ ÖĞRENME YAŞAYARAK ÖĞRENME”

Burada öğrencilerine de öğütler veren Özerli, “Şunu hiçbir zaman unutmayın en iyi öğrenme yaşayarak olur. Bizim çocuklarımız da bir uçağı nasıl kullanacağını, bir uçağın bakımının nasıl olacağını, bir motorun nasıl çalıştığını gösterdiler, hepsinin eğitimini aldık. 2020 yılında Türk Hava Kurumu Uluslararası bir havacılık yarışması düzenlenecek. O yarışmaya aslında yeteri kadar duyuru yapılmadığını düşünüyorum. Bu işle ilgilenen kişiler biliyor, biz bunu okulumuzda yayacağız” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETEN NESİL YETİŞTİRMEMİZ LAZIM”

8-9 Eylül deki iki metre planör yarışmasına seyirci olarak katılmak istediklerini de söyleyen Özerli, “Gözlemci olarak katılmak istiyoruz. Daha sonra yarışma kurallarını, teknik bilgilerini öğrendikten sonra hedeflerimiz arasında, yarışmaya katılmak da var. Havacılık sporunun kuralları çok farklı. Havacılık sporu biraz zor ama çok eğlenceli bir spor. Bizim çocuklarımız farklı okullarda olmalarına rağmen Çerkezköy’ü temsilen gidecekler. Ben başarılı olacaklarına inanıyorum. Model uçakla başladık inşallah roketle devam edeceğiz. Hedeflerimizin içerisinde tekamül eğitimlerine gitmek de var, biraz üst düzeyde eğitimler almak da var. Bu çocuklarımız inşallah Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde kimisi mühendis olacak, kimi diğer üniversitelerde mühendis olacak. Havacılık sisteminde ülkemize katma değer katacak bölümlerde çalışacaklar. Yani önemli olan eğitim aldığımızda ülkemize katma değer olarak ne katabiliyoruz? Ne üretebiliyoruz? Üreten nesil yetiştirmemiz lazım. Her şey eğitimle başlıyor” açıklamalarında bulundu.

“MADDİ MANEVİ DESTEK LAZIM”

Öğrencilere imkan verildiğinde yapamayacakları iş olmadığını söyleyen Özerli, “Bu çocuklar böyle bir sporun, böyle bir bilimin, böyle bir etkinliğin, THK gibi bir kurumun olduğunu gördüler. Bu kurum kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Bizler de bunu maddi manevi desteklememiz lazım. Duyurular yaparak, yardım ederek, bağışta bulunarak, yarışmalara katılarak destek vermemiz gerekiyor. Bizim oradaki kurs hocalarımızın bazıları duvar yarışmasında Dünya 2.si olan öğretmenimiz var ve 18 yaşında. Bu müthiş bir başarı. Şimdi biz bunu kulaktan duyma hafızamıza yer etmiyor ama o kişiyi gördüğümüz zaman ‘Bu abimiz mi olmuş?’ diyoruz. Yani bizim ülkemizdeki gençlerin neler yapabileceğini de görmüş oldular. Büyük bir hedef var. İnşallah THK olarak da sizin de desteklerinizle bu organizasyonu Çerkezköy’de yapacağız” şeklinde konuştu.

“RADAR KULESİNİ GEZDİRMEK İSTİYORUZ”

Projeleri arasında öğrencileri Çorlu’daki radar kulesini de gezdirmek olduğunu söyleyen Özerli, destek istedi. Özerli, “Bizim projemizde bir şey daha var. Öğrencileri toplayıp Çorlu’daki radar kulesine çıkartmak istiyoruz. Orada ki yetkili kişiden izin alabilirsek gerçekleştirmek istiyoruz. Orada da güzel şeyler var. Bir kulede nasıl çalışılır, kodlama tekniği farklı çünkü. Uçakların kuyruğunda yazan harfleri kodlayarak söylüyor, resmen bir alfabe” diye konuştu.

“THK’YA DESTEK OLMAMIZ LAZIM”

Öğretmen sayısının da arttırılması gerektiğini söyleyen Özerli, “Biz öğrencilerde sayıyı sınırlandırmak zorundaydık. Bir öğretmen olduğun zaman ancak bu kadar kişiye göz kulak olabiliyoruz. Öğretmenlerin sayısını arttırabilsek işte fedakar olabilsek. Çocuklar bizim geleceğimiz biz geleceğimizi çoğaltmaya çalışıyoruz. Kulüplerimizi, faaliyetlerimizi çoğaltmamız lazım. THK’na destek olmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Özerli’nin yaptığı bilgilendirmenin ardından THK Şube Başkanı Zümbül, Türk Hava Kurumu olarak desteklerinin her zaman süreceğini ifade ederek, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onlar için en iyisi neyse yapmaya hazırız. Ben de buradan söz veriyorum. Onlara üniversite gezisi de düzenleyeceğiz. Çocuklarımız için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Ardından Zümbül, kendisini ziyarete gelen öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B
ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34