°C
UZAY ARAÇLARINI KORUMAK İÇİN YENİ METOT GELİŞTİRİLDİ!
19.09.2018
218
Rusya'da arızalara karşı dayanıklı ve uzay araçlarındaki çalışmalarda çok etkili asenkron mikrodevrelerin tasarımına yönelik elementler geliştirdi

MEPhI'den yapılan açıklamaya göre otomobillerdeki ve bilgisayarlardaki geleneksel teknik ekipmanlarda kullanılan mikrodevreler, uzay radyasyonu koşullarında düşük güvenirlik nedeniyle uzay araçları için çok uygun değil. 

MEPhI öğretim üyesi Maksim Gorbunov, senkron devrelerin aksine saat vurum sıklığında senkronize edilmesi gerekmeyen asenkron devrelerin gelecek vaat ettiğinin düşünüldüğünü söyledi.

Açıklamaya göre Rus bilim insanları, bu nedenden dolayı güvenilir ve hızlı asenkron mikrodevreler için yeni elementler önerme kararı aldı. Rus bilimcilerin 'Acta Astronautica' bilim dergisindeki makalesi, asenkron devrelerin tasarımında kullanılan temel mantık geçitleri olan Maller'in C-elementlerini konu alıyor.

C-elementi, dahili hafıza kartlı bir mantık mekanizmasına sahiptir. İki girişli bu yapı bloğu, girişlerin birbiriyle uyumlu olması halinde sinyalleri daha uzağa taşıyabilir.

Uzmanlara göre geliştirilen bu devreleri yeni uzay tekniklerinin kullanımı için belirlenen asenkron mikrodevrelerin tasarımında kullanmak mümkün.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com