°C
“KALP VE DAMAR HASTALIKLARI BİR NUMARALI ÖLÜM SEBEBİ”
27.09.2018
216
Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, “Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22.2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir” denildi.

Çerkezköyİlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle bilgilendirme mesajı yayınlandı.

“ÖLEN HER 5 KİŞİDEN BİRİ KALP RAHATSIZLIĞI YAŞIYOR”

Yapılan bilgilendirmede kalp ve damar hastalıklarının bir numaralı ölüm sebebi olduğu belirtilirken, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22.2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2'si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

“SAĞLIKLI BESLENİN, HAREKET EDİN”

Hastalıklardan korunmak için en önemli korunma yöntemlerinin sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite yapmak gerektiği söylenen duyuruda, “Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığın arttırılması ve hasta olmamak için riskli davranışları olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gereklidir” denildi.

ALINACAK ÖNLEMLER

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmek için alınacak önlemlerde şu şekilde belirtildi, “Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın. Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın. Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi öğrenenin. Kan lipitlerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com