°C
ERKEN TANI VE TEDAVİ HAYAT KURTARIYOR
11.10.2018
110
İrmet Hospital Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Rahmi Kaya, “Meme kanserinden korunmak için bir formül yok. En önemlisi kadınların düzenli olarak kontrollerini yaptırmasıdır” dedi.

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Rahmi Kaya 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı sebebiyle meme kanseri hakkında bilgiler verdi.

“MEME KANSERİ RİSKİ YAŞLA BİRLİKTE ARTAR”

Meme kanserinin deri kanserlerinden sonra kadınlarda görülen en sık kanser olduğunu söyleyen Kaya, “Kansere bağlı ölüm nedenlerine bakılırsa ilk sırada görülen akciğer kanseridir. İkinci sırada ise kadınlarda meme kanseri gelir. Meme kanseri riski yaşla birlikte artar. Düzenli hekim kontrolleri için anlamlı yaş sınırı 40-45 yaşlar arasıdır. Önerimiz, 40 yaşından sonra her yıl muayene, mammografi ve ultrasonografi çekilmesi. Ancak kişide özel bir risk varsa daha sık hekim kontrolüne gidilmeli. Memenin yapısı nedeniyle bazen mammografi fazla bir bilgi veremiyor ve bu durumlarda MR çekerek izlemek gerekebiliyor. Eğer özel bir riskiniz varsa hekim kontrollerine daha sık gitmelisiniz. Özellikle de anne ya da teyze gibi yakınlarınızda meme kanserine rastlanmışsa sağlığınızı ve tarama testlerini daha da ciddiye almalısınız” diye konuştu.

“MAMMOGRAFİNİN YANINDA ULTRASONOGRAFİ DE ÇEKİLMELİ”

Mammografi meme kanseri teşhisi için önemli bir tarama testi olduğunu belirten Kaya, tüm tümörlerin mammoğrafi de görülmeyeceğini de söyledi. Doğru teşhis için alternatif yöntemlere başvurulduğu bilgisini veren Kaya, “Bazen memede tömör olmasına rağmen mammografi tamamen ‘normal’ çıkabiliyor. Yani, mammografide bir şey çıkmayınca bu her zaman ‘Meme kanseri değilsiniz’ anlamına gelmiyor. Mammografinin yanında olanak varsa ultrasonografi de çekilmeli. Mammografinin tümörleri görme oranı yaklaşık yüzde 85. Bazen mammografi teknik nedenlerle de verimli olmuyor, aradıklarımızı göremiyoruz; bu durumda MR gibi alternatif yöntemleri kullanıyoruz” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Meme kanserinin oluşmasında önemli olan risk faktörleri hakkında da bilgi veren Kaya, “Yaşın ilerlemesi. Meme kanseri genç yaşlarda da görülebilmesine rağmen sıklığı 50 yaşından sonra artar ve yaş ilerledikçe bu risk artar. Ailede meme kanseri bulunması. Meme kanserinde kalıtım önemlidir, ancak tüm meme kanserlerinin yüzde 15’i kalıtsaldır. Hiç doğum yapmamış olmak. Erken yaşta adet görülmeye başlanması ya da geç yaşta menopoza girmek. Hızlı ve sürekli hormon kullanımı Memede oluşan bazı selim hastalıklar” ifadelerine yer verdi.

“20 YAŞINDAN İTİBAREN MUAYENESİ YAPILMALI”

Kaya, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi yapılmalı. 35 yaşından itibaren her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeli. Ancak yukarıdaki risk faktörleri olanlar, örneğin ailesinde meme kanseri olanlar, hormon kullananlar bu muayenelere 20 yaşından itibaren başlamalıdır. 40 yaşında ilk mammografi çektirilmeli, 45 yaşından itibaren her yıl bir kez tekrarlanmalı” şeklinde konuştu.

“MEMENİZİ TANIYIN, BELİRTİLERİ DİNLEYİN”

‘Erken tanı hayat kurtarır’ diyen Kaya açıklamalarını şu sözlerle tamamladı, “Kadınların meme dokularını tanıyarak değişikleri yakından takip etmesi gerekir. Meme kanserinde; meme ve meme ucunda farklılık görülebilir. Diğer kanser türleri gibi meme kanserinin de başlangıçta kişiyi alarma geçirecek belirtileri bulunmamaktadır. Belirtiler daima hastalık ilerledikçe kendini gösterir, ancak erken teşhisi kolaylaştıran bazı göstergeler bulunmaktadır: Göğüste veya koltuk altında kitleler veya bezeler: Bunlar genelde ağrısızdır. Bu belirti genelde kişi kendini kontrol ederken veya mamografi sırasında bulunabilir. Kitle veya bezelerin meme kanserini işaret etmediği birçok vaka söz konusudur ancak yine de düzgün bir tanı için doktora gitmek en sağlıklısıdır. Göğsün dokusu, şekli ve büyüklüğünde her türlü fark edilebilir değişiklik, ciltte kızarıklık, gamze izi. Meme ucundan sıvı salgılanması, özellikle bu sıvıdan kan gelmesi. Meme dokusunda kalınlaşma, Memenin boyutunda ve şeklinde değişiklik, Meme derisinde veya ucunda şişlik, pullu ve kızarık görünüm, Meme derisinde portakal kabuğu görüntüsü” dedi.

Haber/Fatmanur ARIKAN

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com