°C
ERGENE, SANAYİNİN KANALİZASYONU OLDU
11.10.2018
98
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Ergene sanayinin kanalizasyonu oldu. Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz’daki bin 350 fabrika atıklarını arıtma tesisi olmaksızın Ergene Nehri’ne bırakıyor. Bugün, Ergene’de hiçbir canlı yaşamaktadır” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM’ye verdiği Araştırma Önergesi’nde; sanayi tesislerinin arıtmadan Ergene’ye bıraktığı arsenik, kadmiyum gibi ağır metaller nedeniyle Trakya’nın Türkiye’nin en çok kanser görülen bölgesi olduğunu söyledi. TÜİK 2017 istatistiklerini değerlendiren Aygun, kanser oranının en çok görüldüğü ilk beş il arasında yüzde 23.2 ile Kırklareli ve Tekirdağ’ın geldiğini ifade ederek, Edirne’de ölüm nedenlerinin 2’nci sırasında yüzde 21.9 ile tümörün geldiğini

“TRAKYA’DA HER 4 ÖLÜMDEN 1’İ KANSER”

TÜİK Mayıs 2017 tarihli ölüm nedenleri istatistik verilerine göre, Türkiye’de her 5 ölümden 1’inin kanser nedeniyle olduğunu ifade eden Aygun, “Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de her 4 ölümden biri kanser. Kanserin en çok görüldüğü ilk 5 il Kırklareli, Rize ve Kocaeli (yüzde 23.3); Tekirdağ (yüzde 23.2); ve İstanbul (yüzde 23). Edirne’de hastalık nedeniyle ölümlerin ikinci sırasında da yüzde 21.9 ile tümör gelmektedir” diye konuştu.

“AKCİĞER KANSERİ YAPAN ARSENİK EN ÇOK TEKİRDAĞ’IN SUYUNDA VAR!”

Aygun, Sağlık Bakanlığı’nın 2011-2015 yılları arasında yaptığı araştırmada; Trakya’dan alınan su örneklerinde kurşun, kadmiyum, arsenik, krom, bakır, alüminyum, nikel, manganez gibi bin 61 çeşit ağır metaller tespit edildiğini, adeta sanayinin kanalizasyonuna dönüştüğünü söyledi. Akciğer kanseri yapan arsenikin en çok Tekirdağ’ın suyunda olduğunu ifade eden Aygun, “Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz’daki bin 350 fabrika atıklarını arıtma tesisi olmaksızın Ergene Nehri’ne boşaltıyor. Nitekim Çorlu Deresi’nin; 3 Ekim 2018 tarihinde bir plastik fabrikasının arıtmadan saldığı atık nedeniyle kırmızıya boyanması, sanayi tesislerinin yarattığı çevresel yıkımı ve bölgedeki denetimsizliği bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur. En tehlikeli kanserojen madde olduğu bilinen kadmiyum, Ergene Nehri’nde en çok bulunan ağır metaldir. Ergene Havzası’ndaki sulardan alınan örnekte en çok arsenik Tekirdağ’da saptanmıştır. Arsenik, akciğer kanserinden sorumludur. Bugün, Ergene’de hiçbir canlı yaşamaktadır. Tarımsal sulama dahi yapılamayacak boyutta kirlidir” dedi.

“ERGENE TAŞINCA, ZEHİRLİ SU GIDALARIMIZA DA GEÇİYOR”

Ergene’de 8 yıldır hiçbir temizleme çalışmasının yapılamamasının bölgesel sorunları hızla arttırdığını anlatan Aygun, şöyle devam etti, “Özellikle sonbahar döneminde etkili olan yağışlar ile Ergene Nehri taşmakta, Trakya Bölgesi’ndeki birçok tarım arazisi zehirlenmektedir. Bu zehirli su ile yetişen bitkiler aracılığıyla kanserojen maddeler insanlara geçmektedir. Bölgede, en çok meme ve akciğer kanseri görülmektedir. Trakya Üniversitesi Balkan Onkoloji Hastanesi’nde; 2010 yılında 1739 kanser vakası tedavi edilirken bu sayı 2017 yılında 2150’ye çıkmıştır. Özetle Trakya Bölgesi’nde kanser oranlarında görülen artışın bütün boyutlarıyla incelenmesi elzemdir” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com