°C
GENÇLER TARIMA SICAK BAKMIYOR
11.10.2018
123
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bu yıl Genç Çiftçi projesi kapsamında 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira hibe verilecek. Hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin asil listeleri geçtiğimiz Temmuz ayında ilan edilirken Çerkezköy’den projeye sadece 6 kişi başvurdu. 6 çiftçiden 3’ü destek almaya hak kazandı.

Bakanlar Kurulu kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30'ar bin lira hibe verilmesini içeren Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı bu yıl da devam ediyor. Projenin bu yılki uygulaması için genç çiftçi proje başvuruları 2-30 Nisan tarihleri arasında il ve ilçe müdürlükleri tarafından alındı. Çerkezköy’den 6 kişinin başvurduğu projede İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından 3 başvuru kabul gördü.

30 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ

2018 yılı uygulama döneminde 16 bin 733 genç çiftçiye hibe desteği verilecek. Projesi kabul edilen genç çiftçi adayları geçtiğimiz 9-13 Temmuz'da sözleşmelerini imzalarken projeler, uygulamanın her aşamasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol ediliyor. Program kapsamında genç çiftçilere, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında hibe desteği verilecek.

ÇERKEZKÖY’DEN 1 KİŞİ HİBE ALABİLECEK

Bu yıl farklı olarak "çok yıllık yem bitkisi üretimi" ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin de önem verdiği "arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği" de proje kapsamında oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre desteklenecek projelerin 12 bin 582'si hayvancılık, bin 627'si arıcılık, 450'si serbest sistem tavuk yetiştiriciliği, 65'i ipek böceği yetiştiriciliği projelerinden oluştu. Bunun yanında 795 örtü altı yetiştiriciliği, 492 mantar yetiştiriciliği, 260 kapama meyve bahçesi konusunda bitkisel üretim projeleri uygulanacak. Bu yıl da 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira hibe desteği sağlanacak. Çerkezköy İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne giderek Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’na Çerkezköy’den sadece 6 kişi başvurdu. Hibe almak için başvuru yapan 6 adaydan 3’ünün projesi onaylandı. Onaylanan 3 proje sahibinden 2’sinin vazgeçmesi sonucu ilçeden 1 kişi projesi için hibe alabilecek.

Haber/Celal KARAKURT

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com