°C
İŞSİZLİK ARTTI KAHVEHANELER DOLDU TAŞTI
11.10.2018
157
Ekonomik sıkıntıların yaşandığı son dönemde işsizlik verileri artış gösteriyor. Çerkezköy’de faaliyet gösteren büyük firmaların bazıları sözleşmeli işlerinin bir kısmının iş akdine son verirken bazı fabrikalar ise maaş ödemelerini 10-15 gün geriden yapıyor. Hal böyle olunca işsiz kalan gençlerin uğrak durağı ise kahvehaneler oldu.

Günden güne göç alan Çerkezköy’de mevcut 72 bin işçi Çerkezköy OSB’de bulunan fabrikalarda çalışırken yaşanan ekonomik çalkantıdan hem sanayici hem de işçi etkilendi. Bazı fabrikalar işçi çıkartmaya başlarken bazıları ise maaşları geç ödedi. Gençler işsiz kalınca kahvehaneler doldu taştı.

ÇERKEZKÖY TÜRKİYE VERİLERİNİ YANSITIYOR

72 bin çalışan ile ülke istihdam oranını arttıran Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi de ekonomik verilerin reelsektördeki yansımalarını gözler önüne seriyor. İşsiz sayısı 2018 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 64 bin kişi artarak 3 milyon 315 bin kişi olurken işsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Öte yandan Haziran ayı verilerine göre işgücü bir önceki yılın aynı dönemine göre 675 bin kişi artarak 32 milyon 629 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,4 puan artarak %53,8 olarak tabloya yansıdı. Son 3 ayda yaşanan darboğaz ise Çerkezköy’ü etkiledi.

İŞÇİ ÇIKARTIYORLAR

Geçtiğimiz eylül ayı Çerkezköy’de faaliyet gösteren bazı firmalar ise döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak yaşadığı iş hacmini tolere etmek amacıyla işçi çıkarttı. Dünyaca tanınan B.S.H firmasında özellikle çok sayıda sözleşmeli personelin iş akdine son verilirken bazı firmalar ise işçi maaşlarını 5 ile 10 gün geç ödedi. Gerek işçi kaybı gerekse maaşların geç ödenmesi dolayısıyla işçiler arasında oluşan panik ise henüz geçmiş değil.

İŞSİZLER KAHVEHANELERDE ZAMAN GEÇİRİYOR

İŞKUR aracılığıyla işsiz vatandaşlara iş imkanı sunulsa da Çerkezköy’de azımsanmayacak sayıda işsiz genç nüfusu bulunuyor. Hal böyle olunca da işsiz gençlerin zaman geçirmek için buluşma noktası ise kıraathaneler oldu. Uzun saatler boyunca fazla para harcamadan kıraathane ve kahvehanelerde vakit geçiren genç işsizlerin hem zamanı hem de umutları azalırken bir an önce tekrar üretime ve aile ekonomisine katkı verecekleri günü bekliyorlar.

Haber/Celal KARAKURT

 

 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com