°C
ÇERKEZKÖY FİRMALARINA ‘DIŞ TİCARET EĞİTİMİ’
8.11.2018
166
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ve DDP Gümrük Müşavirliği iş birliğiyle Çerkezköy’deki firmalara ‘Dış Ticaret Eğitimi’ verildi. ÇTSO Konferans Salonu’nda verilen eğitime çok sayıda firma yetkilisi katıldı.

Dış ticaretin tecrübeli isimlerinden Ali Karataş ve Vildan Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı Dış Ticaret Eğitimi, ÇTSO konferans salonunda gün boyu devam etti. ÇTSO ve DDP Gümrük Müşavirliği iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitime ilgi oldukça yüksekti. Verilen eğitim ile ilgili bilgiler veren eğitime konuşmacı olarak katılan Vildan Yılmaz, eğitimlerin ücretsiz olduğunu ve katılımcılara sertifika verildiğini ifade etti. Eğitim içeriğinin, temel olarak dış ticaretin tanıtılması olduğunu kaydeden Yılmaz, eğitime katılan firma yetkililerine, “Dış Ticarette malın fiyatının belirlenmesi, teslim şekilleri, incoterms, alacağın garanti altına alınması, peşin ödeme, vesaik Mukabili ödeme, Ucp 600 Akreditif, ihracat işlemleri, kullanılan evraklar, maliyetleri, ithalat işlemleri, ithalat süreçleri, ithalat maliyetleri, yetkilendirilmiş yükümlü statüsü, onaylanmış Kişi Statü Belgesi, Dahilde İşleme İzin Belgesi ve Yatırım Teşvik Belgesi, uygulamada yaşanmış sorunlar ve çözüm önerileri “ şeklinde eğitim verildiğini açıkladı.

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Zihin açıcı bir bilgilendirme toplantısı şeklinde geçen eğitime katılımcılar da eşlik ederek daha etkili bir eğitim haline gelen ‘Dış Ticaret Eğitimi’, konuşmacı ve katılımcıların geçmiş tecrübeleri de damga vurdu. Soru-cevap şeklinde de geçen eğitim, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

DEĞİŞİM VE GELİŞİMİN YAKALANMASI LAZIM

Verilen eğitim için ÇTSO’ya teşekkür eden katılımcılar, Çerkezköy’de ticaret ve sanayiyle uğraşan herkese bu tür eğitimlerin gerekli olduğunu belirttiler. Verilen eğitimin çok faydalı olduğunu belirten katılımcılar, “Belirli bir alanda yeni şeyler öğrenmek, yeni fikirler edinmek çok önemli. Bu konu bir de ticaret olunca daha büyük tecrübe sahibi olabiliyorsunuz. Her alanda olduğu gibi ticaret de artık çok hızlı değişen ve gelişen bir sektör. Bunun için bu değişim ve gelişimin mutlaka yakalanması lazım. Hem Türkiye ekonomisine hem de Çerkezköy ekonomisine katkıda bulunmamız için, bu değişim ve dönüşümü anlatan eğitimlere katılmak büyük bir avantaj. Bu avantajı bizlere sunan, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasına ve DDP Gümrük Müşavirliğine, ayrıca tatlı ve akıcı üsluplarıyla eğitimin daha etkili olmasını sağlayan Ali Karataş ve Vildan Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Bu eğitimlerin devamının gelmesini de temenni ediyoruz" diye konuştular.

Haber/Fırat YAKUT

 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com