°C
YERE TÜKÜRMEK
8.11.2018
113
Fırat YAKUT

Bir arada yaşayan insanların, daha müreffeh, sağlıklı ve bilinçli bir toplum olması için öncelikle birbirlerine, yaşam alanlarına ve özgürlüklerine saygı duyması gerekiyor.

Bunun için yazılı kurallar kadar yazılı olmayan kurallar da mevcuttur. Bunun bir örneği ise adab-ı muaşeret kurallarıdır.

Şimdi size adab-ı muaşeret kurallarını tek tek anlatacak ve bu konuda bilgilendirecek kadar bilgi sahibi olmadığımı da itiraf etmeliyim.

Ama benim toplum içinde vicdanen tasvip etmediğim hal ve hareketler mevcut. Bu hal ve hareketlerin başında ise sokak ortasında, toplum içinde yere tükürmek, geğirmek gibi hareketler tasvip etmediğim hal ve hareketlerin başında geliyor.

***

Tükürmek veya sümkürmek gayet normal ve gerekli bir harekettir. Ve tabi bu ikisinin yeri ve zamanı vardır.

Neden gerekli bir harekettir?

Gerekli bir hareket olmasaydı, doktorlar soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda sürekli burun ve ağız içinin temizlenmesini tavsiye etmezlerdi. Bunun gibi birçok sebep vardır.

Tabi kimse bu hareketin sokak ortasında yapılmasını istemez. Varsa böyle bir ihtiyaç lavabo denilen o buluşun içinde ihtiyaç giderilir.

Tüm bunların aksine, hiçbir neden ve sebep yokken, önünüzden veya yanınızdan ya da uzağınızdan geçen biri ‘slap’ diye tükürebiliyor. Tüküren kişi, çok güzel bir hareket yaptığını sanarak yoluna devam ederken, kulağınızda ‘slap’ sesi çınlamaya devam edebiliyor.

Hiç kimsenin, bu sokak ortasında tükürmeyi tasvip ettiğini sanmıyorum ama çok kişinin de sokak ortasında tükürdüğünü söyleyebilirim.

***

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda askerlik görevimi yapmaktayken, tükürükle ilgili kısa bir olay yaşadım. Herkes nizami bir şekilde yürürken (Tabi o zaman ben hastaydım), boğazımda sürekli balgam oluşuyordu. Biz de yürüyüş vaziyetinde olduğumuz için o balgamı bir türlü dışarıya atamıyordum. Önümde iki seçenek vardı; ya hemen komutanın görmeyeceği şekilde herkesin içinde yere tükürüp geçmek, ya da komutan rağmen biraz uzaklaşıp çöp konteynırın içinde tükürmek. Ben, ikinci yolu seçtim. Komutan da beni gördü. Yanıma gelince nizami yürüyüşü terk ettiğim için kızacak sandım. Ama tam aksine “Aferin asker” diyerek elini sırtıma vurdu.

Bunun için, birlikte yaşadığınız kişiler yaşanılan yeri paylaştığınız kişilerdir. Bu yerler bir kışla da olabilir, sokak da olabilir, koca bir şehir de olabilir, küçük bir ev de olabilir.

Sokak ortasında mecburi olmadan serserice tükürmek, serseriliktir. Serseriliğin kelime anlamı, belli bir işi ve yeri olmayan, durup dururken ona buna sataşan, başıboş, beğenilmeyen davranışları olan, tutarsız kişilerdir. Bir nevi ‘slap’ diye sokak ortasında tükürenlerdir de…

Bunun için yere tükürmeyelim, tükürenleri uyaralım.

***

DIŞ TİCARET EĞİTİMİ

Dün, Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası’nda ÇTSO ile DDP Gümrük Müşavirliği işbirliğiyle Çerkezköy’deki firmaların dış ticaret departmanlarına Dış Ticaret Eğitimi verildi. Bir fotoğraf almaya girip çıkacağım programı bir saat dinledim.

Programa konuşmacı olarak katılan Vildan Yılmaz ve Ali Karataş öyle güzel şeyler anlatıyorlardı ki, ticaret işine girmemek için kendimi zor tuttum desek yanlış olmaz herhalde.

Bu konuda Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasını tebrik etmek gerek. Çünkü il bazında görev yapan Ticaret ve Sanayi Odalardan daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

***

CHP’NİN MÜTEAHHİT ADAY ADAYI

CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylarından biri olan Engin Memiş, dün CHP Çerkezköy İlçe Örgütünü ziyaret etti.

Ziyaret esnasında, yaptığı açıklama çok tuhafıma gitti.

Müteahhit olduğunu özellikle altına basa basa söyleyen Memiş, belediye işlerinin yüzde 70’nin müteahhit işi olduğunu söyleyerek, belediyeciliğe yepyeni bir boyut kazandırdı. Farklı bir strateji, hakkından hayırlısı bakalım…

Fırat YAKUT
YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com