°C
GERİ SAYIM BAŞLADI
16.08.2017
2700
Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata “Süleymanpaşa Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesi kapsamında sera kurulmaya başlandı. Proje kapsamında inşası devam eden sera tamamlandığında 1800 metrekare kapalı alana sahip olacağı, sulamada rüzgâr ve güneş enerjisinden de yararlanılacağı belirtildi.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata “Süleymanpaşa Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinde geri sayım başladı.

İLK KEZ DESTEKLENDİ

İlçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan “Süleymanpaşa Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin hem fizibilite hem de yapım projesi ile Trakya Kalkınma Ajansı tarafından iki kez desteklenen proje olduğu belirtildi.

SERA KURULMAYA BAŞLANDI

Son teknolojiyi kullanacak olan sera, Bıyıkali Mahallesi’nde bulunan Süleymanpaşa Belediyesi Hobi Bahçeleri’nin hemen yanındaki alanda kurulmaya başlandı. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projede üretilen süs bitkileri ve çiçekler, kentin çeşitli noktalarında süsleme amaçlı kullanılacak.

“KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı Ekrem Eşkinat, belediye olarak projenin hazırlanışında örnek model olmayı ve bölge halkına katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirerek “Biz burada ticari beklenti içerisinde değiliz. Bu çalışmanın çiftçilerimiz tarafından benimsenerek yaygınlaşması için örnek model oluşturuyoruz. Bu serada Süleymanpaşa Belediyesinin ihtiyaç duyduğu süs bitkilerini üreteceğiz. Şuan için bizim bütün ihtiyacımızı karşılamayacak. Ancak belediyemiz tarafından alım garantili bu modeli örnek alacak olan başka yatırımcılara, köylerimize, özellikle köy kooperatiflerimize örnek olmak için bu projeyi hayata geçiriyoruz. Umarım biz artık başka yerlerden çiçek almak zorunda kalmayız. Bu bölgenin çiçeklerinin tamamını başka belediyeler de dâhil olmak üzere bu seranın öncülük ettiği bizim bölgemizdeki başka seralar tarafından sağlanır” dedi.

SU TASARRUFU DA SAĞLAYACAK

Proje kapsamında inşası devam eden sera tamamlandığında 1800 metrekare kapalı alana sahip olacağı, sulamada rüzgâr ve güneş enerjisinden de yararlanılacağı belirtildi. Tamamen dijital olarak kumanda edilebilen sulama sistemine sahip olan serada, kullanıcının sulama suyundaki gübre ve gerekiyorsa ilaç miktarını bilgisayarı ya da akıllı telefonu ile takip ya da kontrol edebileceği ifade edilirken, seranın, ayrıca yağmur suyunu depolayıp yeniden kullanarak su tasarrufu da sağlayacağı belirtildi. 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com