Reklamı Geç
çetintaş ticaret
Tekirdağ
24 Temmuz, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  33.09
 • EURO
  36.10
 • ALTIN
  2596.3
 • BIST
  11131.02
 • BTC
  63525.102$

FİKRİMCE

16 Mayıs 2019, Perşembe 14:52

Bu haftada size okuduğum haberlerde dikkatimi çeken teknoloji yaşam ve bilimden bazı detayları yazdım. Kimi zaman bu şekilde derlemeler sunarken kimi zamanda teknoloji, bilim ve sanat konusunda sizlere farklı konularla tanıştırmayı hedefliyorum.

***
Milli Eğitim Bakanlığı, yeni bir eğitim öğretim takvimi hazırladı. Bakan Ziya Selçuk tarafından duyurulan bu yeni takvim modelinde, öğrenciler dönem içerisinde birer haftalık ara tatil yapacaklar. Bu tatillerde öğrencilerin konu eksiklerini gidermesi amaçlanıyor.

****

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücretleri arttırılırken, telefon getirme hakkı da artık 2 yılda 1 değil 3 yılda 1 kullanılabilecek. Daha önce 2 yılda 1 olan yurtdışından telefon getirebilme hakkı, yeni düzenleme ile 3 yılda 1’e düşürüldü. Halk arasındaki tabiriyle ‘pasaporta kayıtlı’ telefonların ülkeye getirilmesi zorlaşmış oldu. Bu telefonları kayıt ettirmek için ödenmesi gereken harç miktarı ise 618,60 TL.

***

Sosyal medya platformları ile birlikte Sivil Toplum Kuruluşları’nın etki alanları genişlemeye başladı. Artık daha geniş kitleye çok daha hızlı bir şekilde ulaşan STK’lar ses getiren sosyal medya çalışmalarına imza atıyor. Durum böyle olunca platformlar da STK’larla olan iletişimi artırmak için yeni programlarını hayata geçiriyor. Son olarak, İstanbul’da düzenlenen etkinlikle birlikte Facebook Sivil Toplum Programı hayata geçirildi. Şirket, bu sayede STK’ları daha iyi destekleyecek ve sosyal bağışa dikkat çekecek.

***

Uber’in klasik versiyonunun yanında Uber Black ismi verilen lüks bir servisi daha bulunuyor. Bu serviste, artık konuşkan sürücü istemeyen yolcular için yeni bir özellik mevcut; Uber sessiz mod. Birkaç yıldır mevcut olan Uber Black servisine ilk premium hizmet olan sessiz mod eklendi. Yolcu mobil uygulama üzerinden bu modu seçtiğinde sürücüye durum bildiriliyor.

***

TUSAŞ, yurt dışında eğitim hayatlarını sürdüren lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile mezun mühendislere Türkiye'nin savunma sanayisinde millileşme atılımları içerisinde yer alma fırsatı sağlayan S.K.Y. INT staj programını hayata geçirdi.

***
Beyaz Saray kaynaklarının verdikleri bilgiye göre ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski yaratan şirketlerin telekomunikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararnameyi bu hafta imzalaması bekleniyor.

***

Sosyal paylaşım ağı Twitter, bazı kullanıcılarının konum bilgilerini reklam veren bir şirketle ‘yanlışlıkla’ paylaştığı için özür diledi.

***
Yurtdışından getirtilen ürünler için 22 euroluk vergi muafiyeti kaldırıldı. Artık yurtdışından posta yoluyla 1 euroluk bir ürün bile getirtseniz gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor.
***
Geçtiğimiz yaz Elon Musk'ın Twitter ve çeşitli medya kuruluşları üzerinden ettiği hakaretler dava konusu olmuştu. Mahkemeye taşınan tartışmada, mahkeme ilk duruşma gününü belirledi.
***
Yerli domateslerin neden daha lezzetli olduğunu araştıran bilim insanları ilginç sonuçlara ulaştılar. Yapılan araştırmalarda, ticari amaçla üretilen domateslerde 5000 genin olmadığı belirlendi. Bunun nedeninin ise ticari amaçlı üretilen domateslerde birinci hedefin uzun raf ömrü olduğu açıklandı.
***
Teknolojinin iç içe olduğu sektörlerden biri de otomotiv. Teknolojiyle birlikte artık çok daha güvenli otomobillerle seyahat ediyor. Otomobiller sahip oldukları güvenlik önlemleriyle hem sürücünün hem yolcuların hem de yayaların can güvenliğini koruyor. Tabii bu güvenliği daha üst seviyeye çıkarılması için de çalışmalar sürüyor. Son olarak 1 Nisan 2018 yılından itibaren tüm yeni otomobiller ‘eCall’ sisteminin kullanılması zorunlu hale getirildi.
***

Instagram Hikayeler farklı filtreleri ile insanların daha eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. Özel günlere göre filtreler de zenginleşiyor. Son olarak, Instagram Ramazan özel filtreleriyle insanları iyiliği kutlamaya ve paylaşmaya davet ediyor. #MonthofGood (#İyilikAyı) kampanyası kapsamında Instagram Hikayeler için iki yeni filtre sunuldu.
***
Twitter retweet özelliği medya detayıyla zenginleştirildi. Yeni uygulama resmi olarak kullanıma sunuldu. Yeni özellik Android ve iOS uygulamalarının yanında mobil web sitesi üzerinden de kullanılabiliyor. Masaüstü sürümü için ise çalışmalar devam ediyor.

***
Geçtiğimiz aylarda Facebook’un mesajlaşma ürünlerini bir araya getirmeyi planladığına dair iddialar ortaya atılmıştı. F8 Konferansı’nda bu iddialar doğrulandı. Instagram, Messenger ve WhatsApp’ın bir araya getiriliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu üç uygulama aynı şekilde kalmaya devam edecek. Ancak, kullanıcılar tek bir uygulama üzerinden bu üç farklı platformdan gelen mesajları cevaplayabilecek.

***
Bir laboratuvarda, Philip Ball isimli bilim yazarının hücreleri kullanılarak beyninin mini bir kopyası oluşturuldu. Bu beyin, biyolojideki insan tanımı hakkında yeni tartışmaları ortaya çıkaracak gibi duruyor.

***

Görünüşe bakılırsa Netflix, E3 2019’da düzenleyeceği panelde Stranger Things 3: The Game ve başka orijinal oyunlar için duyuru yapmaya hazırlanıyor.
***
Open Camera adlı kamera uygulaması sayesinde mobil fotoğrafçılık yeteneklerinize seviye atlatabilecek, varsayılan kamera uygulamasını kullanmayı unutacaksınız.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum

1911 kongre