Reklamı Geç
çetintaş ticaret
Tekirdağ
24 Temmuz, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  33.09
 • EURO
  36.10
 • ALTIN
  2596.3
 • BIST
  11131.02
 • BTC
  63525.102$

KİMSEDEN NE KORKUMUZ NE DE ÇEKİNCEMİZ VAR!

05 Ocak 2024, Cuma 14:13
KİMSEDEN NE KORKUMUZ NE DE ÇEKİNCEMİZ VAR!

Merhabalar; röportaj köşemde yeni yılın ilk konuğu, Çerkezköy Uyanıyor, Değişim Başlıyor sloganı ile bu yarışta bende varım diyen Bağımsız Çerkezköy Belediye Başkan Adayı Musa Kavlak. Musa Bey’i iş yerinde ziyaret ettim. Sorularıma verdiği keskin cevaplarla enteresan bir söyleşi oldu. Söylediklerimin hepsini yazın ikazı ile köşemin konuğu olan Musa Bey’e teşekkür ederek başlamak istedim. Keyifli okumalar.

MUSA KAVLAK NEREDE DOĞDU? NASIL BİR AİLEDE BÜYÜDÜ? BİZLERE KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhabalar; öncelikle köşenizde bana da yer verdiğiniz için size teşekkür ederek başlayayım. Yeni yılın ilk konuğu olmam da ayrı bir güzellik. Size kendimi anlatamaya şöyle başlayayım. 1979 yılı Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğdum. Beşkardeşin en küçüğü benim. Babam çiftçilik ve inşaat işleri yapardı. Anam tarla tapan işleri ve ev ile uğraşırdı. Beni ta kırk seneye önceye götürdünüz. Ben algıları açık, girişken bir çocuktum. Bunun yanı sıra hiperaktiflik ve yaramazlıkta çok fazla vardı. Babamdan yaramazlıklarım nedeniyle bolca sopa yemişliğimde vardı. İmkânlar şimdiki gibi rahat değildi ama yine de bolca oyunlar oynaya bilen, akşam yemek saati herkesin sofrada olabildiği şanslı nesildik diye düşünüyorum.

EĞİTİM DURUMUZ?

İlkokulu köyde okudum. Maddi imkânların kısıtlı olması sebebiyle ortaokul ve liseyi açık öğretimden tamamladım. Şimdi ise hedefim üniversiteyi de okumak.

İŞ HAYATINIZI KONUŞALIM. NE ZAMAN VE NEREDE BAŞLADINIZ?

Eğitim sorunuza cevap verirken maddi imkânsızlıklar nedeni ile okuyamamıştım demiştim. O yüzden benim iş hayatım erken yaşta başladı. Samsun’da on beş yaşımda fırında çırak olarak çalışmaya başladım. Zamanla ekmek yapmayı, hamur yapmayı, pide yapmayı öğrendim. Bu arada şunu da söyleyeyim çok güzel pide yaparım.

ÇERKEZKÖY’E GELİŞ HİKÂYENİZİ ANLATIR MISINIZ?

Benim Çerkezköy’e geliş hikâyem zamanın da Kemal Sunal filmlerindeki gibi oldu. On altı yaşlarımdayken 1995 yılında akrabalarım buraya taşınırken, bende hem yardım edeyim hem de yeğenlerim gariplik çekmesin diye bir haftalığına geldim. Hatta gelirken anam poşete bir pantolon, bir kazak koydu. Nasıl olsa bir hafta sonra döneceğim diye. Gelişimiz çok enteresandı Selma Hanım. Bizim geldiğimiz dönem otogar belediye meydanındaydı. Otobüsten indik yatak, yorgan belediyenin önünde duruyor. Nakliye kamyonu pahalı diye, bir tane at arabası bulduk. At arabasına eşyaları yükleyip mahalleye gittik. Mahallemiz Fevzi paşaydı. Yani filmlerdeki gibi bir pantolon bir gömlek köyden şehire, ben bunu gerçekten yaşadım. İş hayatım burada devam etti. Fabrikalarda çalıştım. Ev tuttum. Abilerimi de çağırdım. Burada iş imkânı vardı. Onlarda buraya yerleştiler. 

MAK YAPI NE ZAMAN KURULDU?

Anlatmaya şöyle devam edeyim. Vatani görevimi yapıp döndükten sonra tekstil fabrikasında işe başladım. Bu arada parantez açmak istiyorum. Ben askerlik yaparken de sorumluluk sahibi, verilen görevi en iyi yapmaya çalışandım. Deneyimim olmamasına rağmen orduevinde deneyimliler arasında komutanlarımın dikkatini çekmiştim. Devam edeyim. Tekstil fabrikasında vardiya amiri bizim bulunduğumuz bölümde makinanın çalışmadığını ve bizim boş durduğumuzu görünce size ceza makinanın etrafında koşun dedi. Benim gibi adam koşar mı? Asla koşmaz. O gün fabrikadan çıktım ve fabrika hayatıma son verdim. Abimin işi bilmesi sebebiyle 2001 yılında pimapen cam bayisi açtık. Ben ofis işleriyle uğraşıyordum. Abim de işleri yapıyordu. 2008 yılında abimden ayrılıp MAK Yapı’yı kurdum. MAK Yapı’nın açılımı Musa, Alper, Kaan’dır.

ÇERKEZKÖY SAMSUNLULAR DERNEĞİ KURUCU BAŞKANLIĞINI YAPTINIZ. BİZLERE ANLATIRMISINIZ

2012 yılında kurulan Çerkezköy Samsunlular Derneğinin kurucu başkanlığını yaptım. Bakın kurucu diyorum...

Dernek kayıt defterlerinde ve derneğin tüzüğünün son sayfasında kurucular listesinde de yazıyor...Fakat bazı kendini bilmez şahıslar her şeyi ben yaptım ben yapıyorum imajı vererek, dernek de her dönemin başkanlarının fotoğrafları asılır. Fakat o zat benim fotoğrafımı bile asmamıştır...

 Tabi ki dernek kurmak kolay olmadı. Bizden önce büyüklerimiz dosya, evrak hazırlamışlar ama bir türlü kuramamışlar. Hep bir engel çıkmış. Biz derneği kurduk. Bu derneğin kuruluşunun bende bir anısı var, niçin kuruldu? Anlatayım, şu an derneği yönetenler de bu anıyı bilmezler, anlamazlar. 2011 yılının son ayları bir gün kahvede otururken takım elbiseli bir beyefendi kahveye girdi. Birilerine bakıyor gibi davranınca dikkatimi çekti. O esnada garson sordu, kime bakmıştınız? Diye, oda dedi ki burada Samsunlular varmış, inşaatımda molozları temizletmek için onlara bakıyorum. Bu laf bana çok dokundu. Üç beş gün düşünüp birkaç arkadaşla görüşüp derneği kurmaya karar verdik. Bizim de Çerkezköy’de söz hakkımız olsun, birlik olalım istedim. Samsunluların sadece hamal değil, iş insanı, kariyer sahibi olanları da bilinsin istedim. İlk kongrede dernek başkanlığını bıraktıktan sonra yönetiminde yer aldım. Şu an yönetimde değilim. Sebebi ise bir karar alınacaksa herkes fikrini söylemeli, hep bir kişinin dediğini onaylamak bana göre olmadığı için sivri çıkışlarımla itiraz edendim. Bu her yerde geçerli, yönetim kurulu kararı alınacaksa çoğunluğun fikri alınmalı, bir kişinin fikri tartışılmadan onaylanması bana yanlış geliyordu. Bana sen yanlış yapıyorsun, oyun bozuyorsun diyorlardı. Ben bugüne kadar bildiğimin dışında hareket etmedim etmemde.

YAŞAR DOĞU SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINIZI KONUŞALIM

2013 yılında Yaşar Doğu Spor Kulübü kongresi yapıldı. O dönem dernek yönetimindeyken kulübe sahip çıkılmıyordu. Kulübü satacaklardı. Yaşar Doğu Samsun’un simgesidir. Milli güreşçimizdir. Kongreye gidip başkan oldum. On yıl kulüp başkanlığı görevini sürdürdüm. Amaç kulübümüzün kapanmamasıydı. Kulüp yeterli desteği gördü mü? Diye sorarsanız, sadece Ali Ertem döneminde destek gördü. Asla inkâr edemeyiz. Mevcut Belediyeden gördünüz mü? Derseniz üç forma satın almak destek sayılmaz. Bir ay öncesine kadar kulüp başkanıydım. Faaliyetlerimiz, etkinliklerimiz oluyordu. U11, U15, U16 ve A takımı gruplarımız vardı. Bu takımların hepsi maçlara çıkıyordu. Kapanacak durumdaki kulübü tekrar canlandırdım. Zaman geçtikçe diğer branşları kapattık. Sadece A takımımız kaldı. Geçen sene güzel sezon geçirdik. Yalnız şu sitemi yapacağım. Vahap Akay’ın diğer kulüplere verdiği desteği biz göremedik. Ayrımcılığı yüzde yüz yaptı. Bu söylemimin ispatı ve delilleri var. Çünkü bizim orada hemşerimiz vardı. Hemşeri demeyeyim, o zat diyeyim. Vahap beyle görüşmüş olması lazım ki bizim hiçbir projemiz onaylanmadı. Biz Vahap Akay’la görüşüp her şeyi anlatmamıza rağmen hani derler ya özrü kabahatinden büyük, ‘’gücünüz yoksa kulübü kapatın gitsin’’ söylemi Çerkezköy gençliği için utanç vericiydi. Sonuçta kulüp benim şahsi malım değildi. Bu konuda sitemim ve kızgınlığım var.

SİYASET HAYATINIZA NE ZAMAN GİRDİ

Ben siyasete Cem Uzanın Genç Partisi ile başladım. Genç Parti Çerkezköy Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttüm. Bir yıl görev yaptım.  Sonrasında CHP Vahap Akay seçime girdiği dönem CHP ve Vahap Akay için çalıştım. Oyumu verdim. Muharrem İnce Memleket Partisini kurunca bende Memleket Partisi İlçe kurucular kurulu Sekreterliği, İlçe Başkanlığı görevini yürüttüm.

NEDEN BAĞIMSIZ ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLDUNUZ?

Bütün siyasi partileri, az çok takip ediyordum. Siyasi partilerin genel merkezlere bağlı olduğunu gördüm. Genel merkez logosu altında sadece önüne konulan metinleri okuduklarını bildiğim için ve onların çizdikleri çizginin dışına çıkamadıkları bana hep ters geliyordu. Ben söylemimde ve yaptıklarımda doğru bildiğimi yapmak, birilerinin etkisi ile görev almak istemediğim için bağımsız aday olmaya karar verdim.

SİZ BAŞKAN OLURSANIZ ÇERKEZKÖY’DE NELER DEĞİŞİR?

Ben başkan olursam Çerkezköy’de çok şey değişir. Nasıl değişir? 28 yıldır Çerkezköy’deyim. Öncelikle diğer partiler gibi şu projem var, bu projem var gibi söylemlere gerek duymuyorum. Eksikleri çok iyi biliyorum. Diğer parti mensubu arkadaşlar hatta muhalefet partisi diyeyim yıllardır hiç ağzını açmazken seçim dönemi gelince sahaya inerler. Beni bilen bilir ben yıllardır hep muhalefet yaptım. Nemi yaptım? Gördüğüm bütün yanlışları eksikleri paylaştım. En yakın örneği Çerkezköy belediyesi meydanda bir perde duvar ihalesi işini bir firmaya vermiş. Bu firma kalıbı çakmış ve içine demir bağlamadan beton atacaktı. Ben bunu sosyal medyada paylaştım eleştirdim ve bir yerel basında bunu gazeteye haber yapınca ikinci gün kalıp söküldü demir bağlandı ve beton öyle atıldı. Hatta bunun gibi daha da var ve hepsini ortaya çıkardım. Benim bu yaptığımı kimse yapmadı. Çerkezköy’de ben yaptım zihniyetini yok edip hep birlikte çalışıp Çerkezköy’ ü il yapabilecek konuma getireceğiz.  Rant musluklarını kapatıp, rüşvet havuzunu ortadan kaldırıp halk ile beraber şeffaf bir belediyecilik anlayışı ile çalışacağız.

SİZİ NE KIZDIRIR?

Ha işte bu sorunuza verebileceğim çok güzel bir cevabım ve ispatlı örneğim var. Beni yalan dolan, düzenbazlık ve iki yüzlülük çok kızdırır. Size bunu şöyle anlatayım. Zamanında Çerkezköy Samsunlular Derneğinin bir gelin kızı vardı. Birçok gazetede haberi yer aldı. Bizim gelinlik kız ‘’Biz gelinlik kız gibi bekliyoruz. Adayların yakışıklı genç olması hatta evli olması bile önemli değil. Ben baba ocağımda namusumla bekliyorum. İlla ‘ben bu gelinle evleneceğim. Hayırlı çocuklarım olacak’ sözlerini sarf eden gelin kız şu anda namussuzluk yapıyor. Başka partilerle kırıştırıyor. Damadı aldatıyor. Damadın bundan haberi var mı? Vallahi benden söylemesi, eğer bilmiyorsa da artık bu röportajımızı okursa haberdar olmuş olur...

DOSTLUKTA NE ARARSINIZ?

Güven, samimiyet ve iyi niyet ararım.

BAŞARI KELİMESİNİN SİZDEKİ ANLAMI NEDİR?

Pes etmediğim her şey benim için başarıdır. Bir hedefim varsa, sonuna kadar mücadele ediyorsam sonunda hedefe ulaşıyorsam bu başarıdır. Pes eden değil vazgeçen kaybeder sözü sorunuzun en güzel cevabıdır.

ASLA YAPMAM DEDİĞİNİZ

Hayır yok. Her şeyi yapabilirim. Asla yapmam dediğim bir şey olsaydı gidip kendimi savcıya ben rüşvet verdim diye şikâyet etmezdim. Şikâyetim sonucu dosya açıldı. Mahkeme oldu. Yalnız rüşvet verdiğim zat rüşvet değil hediye aldığını söyleyince ceza almadım.

Yani bu ülkede namuslular namussuzlar kadar cesaretli olmadığı sürece bu düzen böyle gider.

GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİNİZ BİR DİLEĞİNİZ VAR MI?

Evet var. Bölgemde bir fabrika kurup tekerlekli konteynır yapmayı çok istedim. İmkânlar yeterli gelmedi. Daha önce projesini Almanya’dan getirip Ankara’da yaptığımız benim de o çalışmanın içinde bulunduğum güzel bir proje vardı. Fakat bazı nedenlerden dolayı olmadı.

SON OLARAK OKURLARIMIZA NELER SÖYLERSİNİZ?

Yeni yılın öncelikle sağlık mutluluk huzur getirmesini diliyorum. Ruhum sert, kalbim cesur aklım güçlüdür benim. Haksızlık karşısında rahat rahat direnebilecek bir insanım. Bu yüzden benim belediye başkanı olmam lazım. Çerkezköylüler kendi haklarının savunulmasını istiyorlarsa beni desteklesinler. Çerkezköy Ekspres Gazetesine ve size başarılar dilerim.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum

1911 kongre