°C
EKONOMİDEKİ KÖTÜ GİDİŞATIN TEK SORUMLUSU HÜKÜMET
10.08.2018
623
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Ekonominin bu kötü gidişatının bir tek sorumlusu var. O da mevcut hükümet. Sıcak paraya bel bağlayan hükümet ekonomideki gidişatın en önemli sebebidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, dün Çerkezköy İlçe Teşkilatı’na teşekkür ziyaretinde bulundu. Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Öztrak, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop’a yüklendi.

“PARTİMİZİN İÇ İŞLERİ ONLARI NEDEN BU KADAR HEYECANLANDIRIYOR?”

İlçe Teşkilatı’nda gerçekleştirilen ziyarette CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, “Sayın Genel Başkan Yardımcımız Faik Öztrak hem 24 Haziran seçimlerini değerlendirecek hem de gündemimiz hakkında bilgi verecek. Hepiniz hoş geldiniz” dedi. Ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Dün Malkara’da Ak Parti’li sayın Mustafa Şentop partimizle ilgili bir takım ithamlarda bulunmuş. ‘CHP bir daha toparlanamaz’ demiş. Partimizin iç işleri neden onları bu kadar heyecanlandırıyor? Bunu benim anlayabilmem mümkün değil. Sayın Mustafa Şentop bunlarla uğraşacağına Sayın Erdoğan’a sorsun bakalım. ‘Sen bizim liderimizsin. Bizim partimizin üzerinden oraya çıktın. Oylarımızı düşürdün’ diye bir sorsun bakalım” diye konuştu.

“ŞENTOP’UN YAŞADIĞI VİCDAN AZABINA BAĞLIYORUM”

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un Çorlu’da meydana gelen tren kazasında araştırma önergesi veren CHP’ye yönelik ‘İstismar ediyor’ sözlerine de değinen Öztrak, “Ayrıca bu tren faciasıyla ilgili ‘İstismar’ lafıdır gidiyor. Neyin istismarını yapmışız biz? Daha bugün başhekimle konuştum. Hastanede yatan yaralılar, kolu kopan insanlar var. Bu nasıl bir istismardır? Bakın istismar etmediğimiz şuradan belli. Sayın Mustafa Şentop, ‘Önergenin reddedileceği belliydi. Onlar yine önerge verdi. Reddettik. O yüzden CHP’nin verdiği önerge istismardır’ demiş. Siz önce dediniz ki ‘CHP’nin verdiği önerge anayasaya uygun değildir’ bende size cevaben, Anayasa Mahkemesi kararlarını gösterdim. Onu kabul ettiniz. Ama diyorsunuz ki ‘CHP istismar etti’ Biz bir daha böyle facialar yaşanmasın diye önerge verdik. Şunu da önerdik. Siz verin önergeyi biz kabul edelim dedik. Ona da bir şey demediler. Ben bu önergeyi reddetmesini Sayın Mustafa Şentop’un tren kazası ile ilgili duyduğu vicdan azabına bağlıyorum” ifadelerine yer verdi.

“EKONOMİNİN KÖTÜ GİTMESİNİN TEK BİR SORUMLUSU VAR”

Şentop’a yönelik eleştirilerini sürdüren Öztrak, “Sayın Şentop ekonomiye de girmiş. ‘Dünyada sistem değişiyor. O yüzden bu kriz yaşanıyor’ demiş. Ben bir şey söyleyim. Ülkeyi alacaksınız, borca batıracaksınız. Dış ülkelerden aldığınız 100 milyarlık borcu 467 milyar dolara getireceksiniz. Sonra da diyeceksiniz ki ‘Dış güçler yaptı’ arkadaşlar borç alan emir de alır. Çok açık söyleyim ekonominin bu kötü gidişatının bir tek sorumlusu var. O da mevcut hükümet. Sıcak paraya bel bağlayan hükümet ekonomideki gidişatın en önemli sebebidir. Şirketlerin borcu 450 milyar dolara dayanmış. Ne yapacak bu şirketler? Ya zam yapacak, ya işçi çıkartacak. Ya da kapanacak. Bu ne demek? Enflasyonun yükü halkımızın omuzlarına binecek demek”

“BIRAKACAKLAR BU İŞİ”

Açıklamalarını şu sözlerle sürdüren Öztrak, “Dün Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından açıklamaları dinliyorum. Kulaklarıma inanamadım. AK Parti Genel Başkanı çıktı dedi ki ‘Onların doları varsa, bizim de Allah’ımız var’ ben açık söylüyorum. Biz bu işi Allah’a havale edeceksek onların bu koltukta oturmaması lazım. Bırakacaklar o işi. Artık hak edenler gelecek” şeklinde konuştu.

“HALK İCRAAT GÖRMEK İSTİYOR”

Ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendiren Öztrak, “Türkiye’nin yeni büyüme modeli açıklanacak. Artık milletin içeride de dışarıda da bu tür açıklamalara karnı tok. İcraat görmek istiyor. Artık yabancı ülkelerle uğraşmayı bir kenara bırakacaksınız. Ekonomiyi sağlam çapalara bağlayacaksınız. Hukuk devletini yeniden tesis edeceksiniz. Kapsayıcı büyüme modeline geçeceksiniz. Bunlardan herkesin yararlanmasını sağlayacaksınız. Ekonomik ve çevresel değerleri koruyacaksınız” açıklamalarında bulundu.

“MİLLETTE YASTIK KALMADI”

Öztrak açıklamalarına şu sözlerle devam etti, “Sayın Albayrak açıklama yapmış. ‘Ekonomik büyümeyi 3’e 4’e çekeceğiz’ demiş. Şimdi hangisi doğru söylüyor. ‘Kanal İstanbul’u açacağız. 3 katlı 4 katlı hizmete sunacağız’ diyen mi? Yoksa Albayrak mı? İkisinin arasında anlaşması lazım. Şirketler borç batağında yüzüyor. Kur farkında küçülen firmalar bu borcu ödemek için döviz alıyorlar. Hukuk devletine güveni kalmayan yabancılar pabuçlarını bırakıp kaçıyorlar. Bütün bunlar oluyor. Siz diyorsunuz ki, ‘Yastığınız altındaki dövizleri çıkartın’ Millette yastık kalmadı, yastık” dedi.

DOLARDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Daha sonra basın mensuplarının ve partililerin sorularını yanıtlayan Öztrak ‘Dolardaki yükseliş devam edecek mi?’ şeklindeki soruya, “Gerçekçi tedbirler alınmadığı sürece, sorunun ne olduğunun farkında olunduğu gösterilmediği sürece, önlem alınmazsa bu işin nerede duracağı belli değil. Bu gidiş şunu da gösteriyor. Bu şekilde durmanın bedeli her geçen gün daha da artıyor. Onun için nerede duracağı belli olmaz. Brezilya’da Venezuella’da dolar uçtu. Demiştiniz ya ‘IMF’ye borç vereceğiz’ diye. Şimdi IMF’den borç için kapılarda beklersiniz” ifadelerine yer verdi.

“DOLAR DAHA DA YÜKSELECEK”

Dolarda kota uygulanmasını nasıl buluyorsunuz? Şeklindeki soruya Öztrak, “Nasıl bir uygulama, kota yapılacak bilmiyorum ama. Yanlış politikalar devam ederse dolar daha da yükselecek. Türk ekonomisi borca batırılmıştır. Amerika dedi diye oluyor deniliyor ama bunun tek nedeni, borçlu ekonomi. Borçlu ekonomi kırılgan ekonomidir. Türk parası sene başından bu yana en fazla değer kaybeden paradır. Dolayısıyla değerli milletvekilimizin de bunlarla uğraşması gerekir. Kendisi Meclis Başkanvekilidir. Belki de ileride meclisi acilen toplantıya çağıracak. O zaman ne yapacak? İmkansız diye bir şey yoktur. Meclis toplanması gerekirse toplanır” diye konuştu.

“BİZ HER ŞEYİ KENDİ İÇİMİZDE ÇÖZERİZ”

CHP’de yaşanan Kurultay krizi ve Genel Merkezle ilgili yaşanan gelişmelerle ilgili de bilgi veren Öztrak, “Biz her şeyi kendi içerimizde çözeriz. Fakat bazı şeyler sineye çekilebilecek gibi değil. Bu partide kimsenin ben yüzde 30 aldım, sen 22 aldın deme hakkı yok. Genel Başkan Yardımcısının dahi ismini ağzına almayacaksın, CHP bayrağını dalgalandırmayacaksın. Bütün CHP’liler partisine oy isterken sen istemeyeceksin, o zaman kimse kusura bakmasın. Bunları tartışmamız bile gereksiz. Baştan ne dendi. ‘Ben karşı çıkmayacağım’ denildi. Türkiye’de dolar 6 lira olmuş, kimsenin ne partisini ne de genel başkanını tartışmaya hakkı yok. Kim olursa olsun biz kurultay yapmaktan kaçmadık. Bu mahalli seçimleri bitirene kadar bu işi götürelim dedik” dedi.

“KİMSENİN PARTİYİ YIPRATMAYA HAKKI YOK”

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Öztrak, “Ben Twit atıyorum. ‘Recep Tayyip Erdoğan yanlış yapıyor’ diyorum. Altına yazıyorlar ‘Genel Merkezin hatası yok mu? Biz kendi içimizde tartışırız. Ama kimsenin bu partiyi yıpratmaya hakkı yok. Önümüzde yerel seçimler var. 17 puan altındayız AK Parti’nin. Biz şuan buna odaklanmalıyız” açıklamalarında bulundu.

“BEN DE ONUN KADAR TECRÜBELİYİM”

Geçtiğimiz hafta içinde TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un ‘Acemi vekil’ açıklamalarına da buradan cevap veren Öztrak, “Ben acemi milletvekili değilim. Ben de onun kadar tecrübeli bir vekilim. Ben de devletten geliyorum. Ben de bu devletin Hazine Müsteşarlığını yapmışım. Sayın Şentop’a bazı şeyleri hatırlatmam gerekti. Ben de kendisine hatırlattım” diye konuştu.

“MEVZU TEKİRDAĞ OLUNCA BÜTÜN VEKİLLER BİR ARAYA GELMELİ”

Tekirdağ’a yatırım yapılması için vekillerin bir araya gelmesini son derece doğru bulduğunu söyleyen Öztrak, “Ben baştan beri söylüyorum. Sadece Mustafa Şentop Faik Öztrak değil. Tüm vekillerimiz mevzu Tekirdağ’ın geleceği olduğu zaman mutlaka bir araya gelmeli. Bunu yapan iller var. Çok da başarılı oluyorlar. Belediye şu partiden iktidar şu partiden demiyorlar. İllerinin gelişmesi için gereken çalışmayı yapıyorlar. Ben bu birlikteliğin yapılması taraftarıyım” şeklinde konuştu.

“DOĞRU BULMUYORUM”

Trakya’da yapılacak olan Nükleer Santral ve termik santrali uygun bulmadığını söyleyen Öztrak, “100 günlük eylem planında Trakya’da yapılması planlanan Nükleer Santral Projesi son derece önemli. Termik santralin yanı sıra bir de nükleer yapıyorlar. Türkiye’nin en verimli toprakları burası. Burada gerçekten zorlu olan çevre koşullarının daha da zorlaştırılmasını doğru bulmuyorum”

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com