°C
OZON TEDAVİSİ İLE BİRÇOK HASTALIK TEDAVİ EDİLEBİLİYOR
26.07.2018
1214
İrmet Hospital Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Yasin Esen, “Ozon Tedavisi ile günün stresini atma, rahat uyuma, kronik yorgunluktan kurtulma sağlanabilmekle birlikte; kanser, kalp hastalıkları, mantar, iyileşmeyen yaralar gibi nörolojik hastalıklarda, hepatit ve AIDS’e bağlı problemlerde destek amaçlı uygulanmaktadır” dedi.

İrmet Hospital Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Yasin Esen, Ozon Tedavisi’nin birçok hastalıkta destek amaçlı kullanılabildiğini söyledi.

“VÜCUT KENDİNİ YENİLİYOR”

Uzman Doktor Yasin Esen, Ozon Tedavisi ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Esen yaptığı bilgilendirmede Ozon Tedavisi’nin birçok hastalığa destek amacıyla uygulandığını ifade ederek, “Kan yolu ile yapılan ozon tedavisi sonrasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi, metabolizmada hızlanma, eklem kıkırdak dokusunun yenilenmesi, enerji artışı, kollojen doku aktivasyonu, damarçeperinin yenilenmesi, dokularda oksijenin arttırılması, karaciğer yenilenmesi yani vücudun kendini yenileme mekanizmasının aktive edilmesi sağlanmaktadır” dedi.

“OZON TEDAVİSİ DİYABETİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE ÇOK ÜSTÜNDÜR”

Diyabetik Ayak Yaraları’nın tedavi edilmesinde Ozon Tedavisi’nin önemine değinen Esen, “Ozon tedavisi gerek antibiyotiklerle kombine edilerek, gerekse tek başına diyabetik yaraların tedavisinde çok üstündür. Ozon tedavisi diğer tedavi yöntemleri ile tam olarak elde edilemeyen bazı avantajlara sahiptir. Bu tedavi ile dolaşımı bozuk ayak bölgesinin kanlanması güçlü bir şekilde desteklenir ve alyuvarların dokuya oksijen taşıma kapasitesi artırılır. Ozon sinir harabiyetinin azalmasına da yardımcıdır. Enfeksiyona neden olan mikroorganizmalarla savaşan vücut savunma hücrelerini (lökositler-beyaz kan hücreleri) alarma geçirerek savaşma kapasitelerini yükseltir” diye konuştu.

“KALP VE DAMAR HASTALIKLARININ BİRÇOĞU DAMAR SERTLİĞİ İLE BAŞLAR”

Periferik Arter Hastalığı hakkında da bilgi veren Esen, kalp ve damar hastalıklarının çoğunun damar sertliği ile başladığını belirterek, “Damar sertliği, yavaş gelişen damar tıkanıklıklarının en önemli nedenidir. Damar sertliğinin nedenleri arasında kandaki yüksek kolesterol düzeyleri, hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, genetik faktörler sayılabilir. Damar sertliğinin temelinde damar duvarında birikmiş yağ hücrelerinin oluşturduğu plaklar bulunur. Öncelikle hafif tıkanıklıklarda, uzun zaman yürüme ile bacakta ağrı, uyuşma ve tıkanıklık artıkça güçsüzlük ve yürüyememe şikayetleri ortaya çıkmaya başlar. Tıkanıklığın daha fazla artması ile daha az mesafe yürüme ile ağrı ortaya çıkar, son aşamada ise hasta dinlenirken ağrı vardır. Tıkanıklık tam olunca bacakta kanlanma ve beslenme iyice bozulur, sonuçta dokularda iyileşmeyen yaralar ortaya çıkmaya başlar” ifadelerine yer verdi.

“OZON TEDAVİSİ KANIN DAHA AKIŞKAN HALE GELMESİNİ SAĞLAR”

Periferik Arter Hastalığı’nda da yine Ozon Tedavisi’nin uygulanabildiğini söyleyen Esen, “Ozon Tedavisi, damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak, damar içi basıncı azaltır ve bu özelliği ile hipertansiyonun tedavisinde kullanılır. Dokuların yeniden oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasını arttırır. Kanın daha akışkan hale gelmesini ve aynı zamanda damarlardaki tıkacın erimesini sağlayarak damar tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılır” diye konuştu.

“OZON TERAPİSİ STRESİ AZALTIR”

Kronik Yorgunluk Sendromu’nda da Ozon Tedavisi’nin önemine değinen Esen, “Ozon terapisi; Stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlayarak stresi azaltır, Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını sağlar, Kaslarda oksijen miktarını arttırarak yorgunluğa neden olan laktik asitin giderilmesini sağlar, Hücre ve dokulardaki enerjinin artmasını sağlar” ifadelerine yer verdi.

OZON TEDAVİ UYGULAMALARI

Cinsel fonksiyonların düzeltilmesinde ve hafızanın güçlendirilmesinde de Ozon Tedavisi’nin kayda değer katkıları olduğunu söyleyen Esen, Ozon Tedavi Uygulamaları hakkında da bilgi verdi. Esen, “Majör Yöntem: En yaygın kullanılan bu metotla 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmesidir. Minör Yöntem: Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir. Ozon Torbalama: İyileşmeyen yaralar ve yanıkta bölgesel olarak problemli alana ozon gazının uygulanması işlemdir, enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmakla kalmayıp yaranın iyileşmesini de hızlandırır. Subkutan Yöntem: belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu bir iğne ile cilt altına enjekte edilir. Vücut Boşluklarına Ozon Gazı Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir. Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Eklem rahatsızlıklarına uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazının eklem içine verilmesidir” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com