°C
KURBAN KESİM YERLERİ BELİRLENDİ
15.8.2018
502
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Çerkezköy’de kurban kesim yerleri belirlendi.

Çerkezköy’de yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban kesim yerleri belirlendi. Vatandaşların rahat ve huzurlu bir Kurban Bayramı geçirmesi amacıyla denetimlerin devam edeceği belirtilirken, Kurban kesim yerleri dışında kesim yapan vatandaşlara ise cezai işlem uygulanacak.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Çerkezköy İlçe Müftülüğü tarafından yapılan bilgilendirmede kurban kesim yerleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Mezbahası; BSH kavşağı olarak belirtilirken, Satış ve kesim yeri ise Pınarca Yolu üzeri cezaevi karşısı olarak açıklandı. Yapılan bilgilendirmede, “Özel mülkünde toplu kesim yapmak isteyenlerin kesim yerleri Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından denetlenip kesim yerlerinde kendilerine izin verilenler kurban keseceklerdir. İlçemizde kurban kesim yerleri dışında kalan okul veya cami bahçeleri, site veya binalar ile kamuya ait yerlerde (park, meydan, sokak vb.) kurban kesimi yapılmaması, aykırı hareket edenler hakkında gerekli 2018 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’in cezai işlemler bölümü 1. Maddesi gereği ceza verilecektir” denildi.

“KURBAN VASFI OLMAYAN HAYVANLAR SATIŞ YERİNE GETİRİLMEYECEK”

Kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanların kurban satış yerlerine getirilemeyeceği bilgisini veren müftülük yetkilileri şu hatırlatmalarda bulundu. “Kurban kesmekle yükümlü olan kimsenin bu ibadetin yerine getirmiş sayılması için deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semiz ve gösterişli olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, uzuvları tamam, besili olması gerekmektedir. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik bir veya iki gözü kör, kulakları kesilmiş ve boynuzları kökünden kesilmiş ve kırılmış, dili kesik, dişlerinin tamamı ve çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban edilmez. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakıncası yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması için ve doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz” ifadelerine yer verdi.

KURBAN KESİM ÜCRETLERİ

Çerkezköy Mezbahasında kurban kesim ücretleri de büyükbaş kurbanlıklar için 350 lira, küçükbaş kurbanlıklar için ise 90 lira olarak belirtildi. Kurbanını kendisi kesecek vatandaşlar ise tesisten yararlanmak için 50 lira ücret ödeyecek. Toplu kurban kesimi yapacak vatandaşlar ise müftülüğe başvuracak. 1 ila 10 arası büyükbaş hayvan toplu kurban kesimi yapacaklar bin lira, 11 ve üzeri için toplu kesim yapacaklar ise 2 bin lira ücret ödeyecek. Küçükbaş toplu kesimlerde ise 1 ila 20 arası 500 lira, 21 ve üzeri için bin lira katkı payı ödeyip kurban kesim yeri izin belgesini alıp kesecekler.

DENETİMLER SÜRECEK

Kurban Bayramı süresince kesilen kurbanların kulak küpeleri İlçe Tarım Müdürlüğü ile Mahalle muhtarlıklarına teslim edilecek. Vatandaşların çevre kirliliğine sebep olmadan kurbanlarını kesmeleri gerektiği ifade edilirken, kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B
ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34