°C
SAKATATLARI KÖPEKLERE YEDİRMEYİN!
19.08.2018
859
Kurban Bayramı'nda sakatatların köpeklere verilmesi sonucu yayılan 'Kistik ekinokokkozis' hastalığı tehlike saçıyor.

Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara bilgilendirme broşürü dağıtıldı. Kurban Bayramı’nda kist hastalığından korunmak için köpeklere sakatat yedirilmemesi gerektiği yazılan broşürde vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiği belirtildi.

KİST HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

İnsanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme sebep olan bir hastalıktır. Parazit, köpeklerin bağırsaklarında yaşar ve yumurtaları köpek dışkısı ile çevreye atılır. Bu yumurtalar insan, koyun ve sığırların organlarındaki kistlerin içinde parazit haline gelir. Hasta koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanların kistli sakatatların köpeklere yedirilmesi ile hastalık tekrar köpeklere bulaşır. Köpeklere dokunulduktan sonra ellerin iyice yıkanmaması, toprağa temas ettikten sonra ellerin iyice yıkanmaması hastalığın insanlara da bulaşmasını sağlar.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Dağıtılan bilgilendirme broşüründe hastalığın belirtileri ise şu şekilde açıklandı, “Hastalık insanlarda hiçbir belirti vermeyebileceği gibi, yerleştiği organa göre gösterdiği belirtiler değişebilir. Kistler karaciğere yerleşince bulantı, kusma, koyu renkli idrar, karın ağrısı ve karında şişkinlik olabilir. Kistlerin patlaması sonucu hastalık ölümle sonuçlanabilir” denildi.

HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN

Kist hastalığından korunmak için ise yapılması gerekenler şöyle anlatıldı, “Kurban Bayramı’nda kestiğiniz koyunların kistli sakatatlarını köpeklere yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Köpeklere asla çiğ et ve kistli sakatat yedirmeyin. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra yiyin. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin. Çocuklarınız eve gelince ellerini iyice yıkamalarını söyleyin. Köpeklerinizi yılda 4 kez iç parazitlere karşı ilaçlayın. Köpeklerinizi, çocukların oyun oynadıkları oyun bahçesi, park, okul bahçesi gibi yerlerde gezdirmeyin” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com