°C
ŞARBON ÖLÜMCÜL OLABİLİR
6.09.2018
1302
Tekirdağ İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından ülkemizde son günlerde görülen Şarbon Hastalığı ile ilgili bilgilendirme metni yayınlandı.

Tekirdağ İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından Şarbon Hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Şarbon hastalığının sıcak kanlı hayvanlarda ve insanlarda öldürücü sonuçlara neden olabileceği yapılan bilgilendirmede “Tedbirler iyi alınmazsa o bölgede uzun yıllar hastalık çıkma riski bulunur” denildi.

“1-4 SAAT İÇİNDE ÖLDÜRÜR”

Bol yağış alan bölgelerde hastalığın daha yaygın görüldüğü bilgisi yapılan duyuruda, “Şarbon, Dünya Salgınlar Örgütü (OIE) listesinde de önemli hastalıklar listesinde yer alır. Klinik olayların çoğu mera döneminde oluşur. Enfeksiyon kaynağı ölenlerin otopsi yapılması, hastaların akıntılarının toprağı bulaştırması, tabakhane atıkları, kontamine hayvan derisi ve kemik unları, taşıyıcı yabani hayvanlar, kontamine yem kamyonları, hatta kan emici ve sokucu sineklerin bulaştırma olasılığı olarak sayılabilir. Bulaşma başta sindirim yolu, bazen solunum ve deri (özellikle yara vb. yerlerden) yolu ile olur. Hastalığa yakalananlarda ölüm oranı ise yüzde 90-100 dolayındadır. Hastalığın kuluçka süresi 7-14 gün arasında değişir. Sığır, koyun ve keçilerde bazen çok hızlı seyreder, 1-4 saat içinde öldürür” ifadelerine yer verildi.

HASTALIK ŞÜPHESİNDE İLK YAPILACAK İŞ…

Hastalık karşısında alınması gereken tedbirler ise şu şekilde belirtildi, “Şarbon mikrobu Bacillus antracis dış ortamda sporlanıp uzun süre yaşadığından çevrede hastalık riskini artırmaması bakımından şarbonlu veya şarbon şüpheli hayvanlar kesilmemeli ve öldükten sonra otopsi yapılmamalıdır. Hayvanlarda hastalık çıktığında en kısa sürede Veteriner Hekime haber verilmelidir. Hastalık çıktığında veya şüphelenildiğinde ilk yapılacak iş Tekirdağ Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüklerine, ilçelerde ise Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine haber verilmelidir. Böylece hastalık çıkan odakta en kısa sürede karantina uygulanmalı ve hastalık çıkan odakta hastalık belirtisi göstermeyen sağlam hayvanlar ile çevredeki sığır, koyun, keçiler, mandalar, develer ve hatta atlar ve çevrede varsa domuzlar aşılanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

HAYVANLARDA ŞARBON HASTALIĞI ÇIKTIĞINDA YAPILMASI GEREKENLER

Hastalığın zorunlu olarak ihbarı yapılmalı ve çıkan odaklara karantina uygulanmalı. Ölen hayvanların kadavralarının açılmadan su kaynaklarından uzak yere 2 metre kadar derine gömülmeli, üzerleri kireçlenmeli veya kadavraları yakılmalı. Hastalık çıkan bölgenin ve çevresinin uygun dezenfeksiyonu yapılmalı. Ot ve yemlerden şüphe ediliyorsa bunlar yakılarak imha edilmeli. Atıklar düzensiz atılmamalı, kontrol altına alınarak yakılmalı, leş yiyen hayvanların kontrolüne önem verilmeli. Aşılanan hayvanlar en erken 15 gün sonra meraya çıkarılmalı, hatta yüksek riskli meralar 3 yıl kadar kapatılmalı. Hastalık çıkan odakta hastalık belirtisi göstermeyen hayvanlar ve çevredeki sığır, koyun, keçiler, mandalar, develer ve hatta atlar ve çevrede varsa domuzlar aşılanmalı. Aşı yapılan hayvanların etleri 30 gün tüketime sunulmamalı. Takip eden yıllarda iki aydan büyük sığırlara en az 5 yıl, yılda bir kez aşı uygulanmalı, hatta hastalığın özellikle çıktığı odaktaki hayvanlara aşı en az 7-10 yıl gibi süre uygulanarak uzun yıllar şarbonun görülme olasılığı azaltılmalı.

VATANDAŞ NE YAPMALIDIR?

Hayvan yetiştiricileri, hayvanları hasta olduğunda en kısa sürede Veteriner Hekime haber vermelidir.

Her türlü hasta hayvanlarını kesip tüketmemeli ve bu etleri satmamalıdır. Kesmeden ölen hayvanlarını da rastgele meraya ve dere gibi ortamlara atarak hastalığın daha sonraki dönemlerde çıkma olasılığını artırmamalıdır. Sürüde ani ölen hayvanı olduğunda yine Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ne haber vererek sürüde başka hayvanlarda hastalık, özellikle şarbon şüphesi veya belirtisi olan hayvanların olup olmadığını kontrol ettirmelidirler. Sürüsünde şarbon çıkan veya bunların etleri ile temas eden ve yiyen kişiler en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar. İnsanlar çevrede kontrollü mezbaha dışında kesilen hayvanların etlerini alarak tüketmemelidir. İnsanlar etlerini Veteriner Hekim kontrolünün olduğu market ve kasaplardan satın alarak tüketmelerinde sakınca bulunmamaktadır.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com