°C
“EĞİTİM BİR ÜLKENİN TEMEL TAŞIDIR”
25.09.2018
309
Çerkezköy’de Hayırsever Zeki Algur tarafından eğitime kazandırılan İlkokulun açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Hayırsever Zeki Algur, eğitimin bir ülkenin temel taşı olduğunu söyledi.

Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi Memur Sokak’ta Hayırsever Zeki Algur tarafından eğitime kazandırılan ve geçtiğimiz hafta 351 öğrenci ile eğitim öğretime başlanan Zeki Algur İlkokulu, düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Hayırsever Zeki Algur,  “Çok değerli çocuklarımızdan azimli olmalarını, çalışkan olmalarını ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmalarını temenni ediyorum” dedi.

“TEK İHTİYACIMIZ VAR O DA ÇALIŞKAN OLMAK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Oyunları ekibi sahne aldı. Ardından konuşan Hayırsever İşadamı Zeki Algur, eğitimin bir ülkenin temel taşı olduğunu belirterek, “Sayın Valim, Sayın Kaymakamım ve pek kıymetli misafirler, bugün aramıza katılamayan ve ilk günden itibaren desteklerini esirgemeyen Sayın Belediye Başkanımız Vahap Akay’a emeklerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ülkemizin neferi, geleceğimizin teminatı gençlerimize böylesine kıymetli bir hazineyi emanet etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kuşkusuz ki, bir ülkenin en önemli temel taşıdır eğitim. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de dediği gibi, ‘Bir tek şeye ihtiyacımız var, o da çalışkan olmak’ , çok değerli çocuklarımızdan azimli olmalarını, çalışkan olmalarını ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmalarını temenni ediyorum. Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“DEVLET-MİLLET DAYANIŞMASI”

Sonrasında konuşmasını yapan 26. Dönem AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, “Sayın Valim, kıymetli misafirler; her zaman olduğu gibi, Çerkezköy’ümüzde milli birlik ve beraberlik şuur altında tekrar bir araya gelmiş bulunmaktayız. Yine milletimiz için, devlet-millet dayanışmasına hep birlikte bir kez daha şahitlik yapacağız. Hükümetimiz bu 16 yıllık iktidarı süresince her yıl bütçenin önemli bir kısmını eğitim öğretime ayırmıştır. Çerkezköy, ilimizde hızla göç alan ilçelerimiz arasındadır. Bu nedenle 26. Dönemde ilimize gelmesine vesile olduğumuz bütçe dışında çok kıymetli hayırseverlerimizin desteği ile okullaşma oranımız son iki üç yılda hızla artmaktadır. 2019 hedeflerimiz içinde olan tekli öğretime geçmek için güzel bir dayanışma örneğidir. Bizleri muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak gençlerimiz buralarda yetişecektir” ifadelerine yer verdikten sonra Hayırsever Zeki Algur’a teşekkürlerini sunan Doğan, “Rabbim hayırlarını kabul etsin, kazançlarını bereketlendirsin” dedi.

“78 YATIRIMIN 16’SI HAYIRSEVERLERDEN”

Tekirdağ’da 78 tane okul yatırımının 16 tanesinin hayırseverler tarafından oluşturulduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan da, “Bugün bir ilim irfan yuvasının daha açılışını Çerkezköy’ümüze kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tekirdağ’da 78 tane eğitim yatırımımızın 16 tanesi Zeki amcamız gibi hayırseverlerimizin yardımıyla yürüyor. Bu yüzden Zeki amcamız gibi tüm hayırseverlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bizim İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak iki temel prensibimiz var. Bunlardan birincisi eğitim kalitesini arttırmak. Bunlar da hayırseverlerimizin katkıları ile sürüyor. İlimizdeki 6 bini resmi bin 300’ü özel olmak üzere, 6 bin 300 dersliğe 78 derslik daha ilave etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah 2019’da tekli eğitime geçecek olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Tekirdağ il genelinde 68 tane okul yatırımı ve içerisinde pansiyonu, kapalı spor salonu, uygulama camileri olmak üzere 78 tane projemiz bulunmak üzere 500 tane yatırımın inşaatı devam etmektedir” diye konuştu.

“AMACIMIZ EĞİTİMDE BAŞARININ ARTMASI”

11 bin öğretmenle eğitimde başarının artması amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Ulusan, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Diğer olmazsa olmaz hususumuz ise eğitimde başarının her geçen gün daha yukarıya çıkarılması. Bu yüzden 11 binin üzerinde öğretmenimizle analitik düşünen, sorup sorgulayan nesiller yetiştirmek hususunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben huzurlarınızda 11 bin öğretmen arkadaşlarımıza gösterdikleri çalışmalardan dolayı şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah bu eğitim yuvasında da geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimiz fikri ve vicdanı hür nesiller olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmasına gayret edeceklerdir” ifadelerine yer verdi.

“EN GÜZEL YATIRIM EĞİTİME YAPILAN YATIRIMDIR”

Çerkezköy’ün Tekirdağ’ın en fazla göç alan ilçesi olduğunu ve bu yüzden yatırımlara daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, “En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırımların en başında da eğitim geliyor. Çerkezköy, Tekirdağ'ın en fazla göç alan ilçesi, dolayısıyla her yıl okul ihtiyacı artıyor. Ben, bir kez daha Zeki Algur'u böylesi güzel bir okulu hayata geçirdiği için kutluyorum. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ‘11 İlçeye 11 Okul’ projemiz ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. 53 trilyonluk bir yatırımı milli eğitime harcamışız. Bunun dışında 100'e yakın okulun bakım-onarım, doğalgaz ve mantolama sistemleri gibi ihtiyaçlarını karşıladık. Az önce Zeki Algur beyin söylemiş olduğu söz beni son derece gururlandırdı. Kendisi ‘Ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve ideallerine uygun eğitim’ dedi. Kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, ikinci döneminde Türkiye'nin en önemli büyükşehirleri arasında olacak. Bu konudaki en önemli dayanağımız da eğitimdir” dedi.

“ÇERKEZKÖY’DE 27 OKUL YAPILDI YAPILACAK”

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ise açılışı yapılacak olan Zeki Algur İlkokulu'nun hayırlı olmasını temenni ettiğini belirterek "Çerkezköy, ciddi şekilde göç alan ve her gün yeni hizmetlere ihtiyaç duyan bir ilçemiz. Bunun için okullarımızın fiziki şartlarının en iyi dereceye getirilmesi ve çocuklarımızın modern, huzurlu bir eğitim- öğretim hizmeti alması için Milli Eğitim camiası, Valiliğimiz, yerel yönetimlerimiz ve tabi ki Çerkezköy özelinde hayırseverlerimizin de destekleri ile çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çerkezköy ilçemizde toplam 27 okulumuz yapıldı ve yapılacak. Bu okulların 14 tanesinin hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapılması ayrı bir önem taşıyor. Ben bu nedenle Çerkezköylü vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Tekirdağ'da ikili eğitimden tekli eğitime geçirilebilmesi amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. 2019 yılı itibari ile tüm ilçelerimizde tekli eğitime geçmenin planlarını yaptık ve uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

“HEM KENDİ ADIMA HEM DE ÇERKEZKÖYLÜ ÇOCUKLAR ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Hayırsever Zeki Algur’a teşekkürlerini sunan Vali Ceylan, Cuma günü de Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi’nin açılışını gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Çocuklarımızın gelecekte sorgulayan, düşünen, ülkemizi iyi yerlere taşıyan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda yürüyen insanlar olabilmesi için eğitim çok önemli bir yerde duruyor. Bu nedenle biz çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ben Zeki Algur'a hem kendi adıma hem de Çerkezköylü çocuklar adına teşekkürlerimi sunuyorum. Cuma günü de yine Hayırsever Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi’nin açılışını da yine hep birlikte gerçekleştireceğiz. Önemli olan bizim birlikteliğimiz beraberliğimiz. Biz birlikte olduğumuz sürece başaramayacağımız iş yok. Hepinize saygı ve sevgiler diliyorum” İfadelerini kullandı.

PLAKET VERİLDİ

Konuşmaların ardından Hayırsever İşadamı Zeki Algur’a Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan tarafından plaket takdim edildi. Ardından Çerkezköy Kaymakamlığı Mehter Takımı gösterisini sundu. Sonrasında dua edildi. Ardından kurdele kesimi ile Zeki Algur İlkokulu açılışı yapıldı. Açılış sonrasında Vali Ceylan ve beraberindekiler okulu gezdi. Sonrasında çeşitli ikramlarda bulunuldu.

KATILANLAR

Açılışa Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 26. Dönem AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Enver Bayram, İlçe Jandarma Komutanı Volkan Torun, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, hayırsever Zeki Algur Siyasi parti ilçe başkanları, okul müdürleri, muhtarlar, gaziler ile öğrenci ve veliler katıldı.

 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com