°C
“KARTIN TEK BAŞINA GEÇERLİLİĞİ YOK”
3.10.2018
438
Özer Etkin Psikoteknik İşletme Sahibi Selvi Acet, “Psikoteknik raporu olmadan kartın tek başına yasal olarak hiçbir geçerliliği yoktur. Çünkü devlet tarafından onaylanmış bir durumu olmadıkları için kart geçerliliği kalktı. Bize de yasaklandı, artık kart veremiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Özer Etkin Psikoteknik İşletme sahibi Selvi Acet, psikoteknik belgesi olmadan kartın tek başına geçerli olmayacağını belirtti. Ekspres Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Acet, Psikoteknik Belgesi ile ilgili yaşanan gelişmeler ve süreçle alakalı bilgilendirmede bulundu.

“İNDİRİMLİ ŞEKİLDE HİZMET VERİYORUZ”

Psikoteknik merkezini tesadüf üzerine açtığını söyleyen Acet, “Daha önce özel bir şirkette, Kalite Yönetim Sistemleri ve Kalite Müdürlüğü olarak görev yaptım. İşletmeyi açmamız tamamen tesadüf oldu. Çalıştığım işletmede şoförler psikoteknik belgesi istedi. Bu bölgede kim verdiğini sordular. Çerkezköy’de yoktu. Ben de şaşırdım. Burada bu kadar sanayi kuruluşunun olduğu bir bölgede nasıl psikoteknik belgesi veren bir yer olmaz diye. Daha sonra kendim karar verdim. 15 gün içerisinde işletmemizi açtık. Burada kooperatif, odalar ve STK’larla sözleşmelerimiz var. Onlara daha indirimli şekilde hizmet veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BAŞARILI OLACAKLARINA İNANIYORUM”

Son dönemlerde kadın girişimcilerin sektörde arttığı bilgisini veren Acet, kadın girişimcileri desteklediğini ifade etti. Özgün düşünceyle her bireyin başarılı olabileceğini söyleyen Acet, “Ülkemizin durumu malum. Ticari anlamda sıkıntılar var ama kendisine güvenen, inanan kadınlara girişimciliği öneriyorum. Özgün bir iş düşünürlerse başarılı olacaklarına inanıyorum. Kadınlar, erkekler gibi her anlamda başarılılar” diye konuştu.

“KART TEK BAŞINA GEÇERLİ DEĞİL”

Açıklamaların ardından son dönemlerdeki yasal düzenlemeler ve psikoteknik belgesi hakkında bilgi veren Acet, “Artık sadece kart basarak yanında kart taşıyan şoförlerin psikoteknikleri geçerli olmayacak. Çünkü devlet tarafından onaylanmış bir durumu olmadıkları için kart geçerliliği kalktı. Bize de yasaklandı, artık kart veremiyoruz. Kasım ayında bir çalıştay yapacağız. Ticari araç şoförleri ehliyet almadan önce psikoteknik sınavına girecek, belgeyi aldıktan sonra ehliyet alabilecekler. Ayrıca İş Makinesi ile ilgili belge alacaklar da psikoteknik sınavına girecek, daha sonra belgelerini alabilecekler. E-devlet sisteminde altyapı çalışmaları tamamlandı. Artık E-Devlet üzerinden de kişilerin psikoteknik belgeleri görüntülenebilecek. Ayrıca servis şoförlerinde de her yıl psikoteknik belgesi alma zorunluluğu getirildi. 5 yılda bir değil de artık her yıl psikoteknik belgesi almak zorundalar” diye bilgi verdi.

“GEÇERLİLİK SÜRESİ 5 YIL”

Psikolog Nur Kök Soydan da ticari araç kullanıcılarının psikoteknik belgesi almak zorunluluğu olduğunu ifade ederek, “Psikoteknik, sürücülerin güvenli olarak sahip olmaları gereken hafıza, algı, dikkat, motor becerileri gibi temel becerilerini ölçen bir tekniktir. Birçok ticari araç kullananların alması gereken bir belge. Yaklaşık testlerimiz 1 buçuk 2 saat civarında sürüyor. Psikolog eşliğinde yapılması gerekiyor. Geçerlilik süresi 5 yıldır. Sonrasında yeniden aynı şekilde sınava girerek alınmak zorunda. Alkolden ehliyetini aldıranlar ve ehliyetlerini başka bir şekilde kaybedenler tekrardan psikoteknik belgesi almak zorunda” dedi.

“TESTLERİMİZ 1 BUÇUK 2 SAAT SÜRÜYOR”

Psikiyatri Uzmanı Aytekin Şahan da başvuru süreci ve aşamalarla ilgili şu bilgileri verdi, “Önce bir psikoteknik merkezine başvurulması gerekiyor. Psikoteknik cihazımız var. Sahtekarlığın önüne geçilmesi için bu cihaz önünde sınav yapılıyor. Belgeyi alacak kişinin test olduğu anda resmini çekiyor, bu da sahtekarlığı önlüyor. Tabi bu bir psikolog eşliğinde gerçekleştiriliyor. El, ayak koordinasyonu, göz koordinasyonu test ediliyor. Bu testler yapıldıktan sonra psikiyatr tarafından muayene ediliyor. Bu muayenede kişinin akıl hastalığı, şizofreni hastalığı gibi sıkıntıları olup olmadığına bakılıyor. Hafızasındaki sorunlara, alkol bağımlılığı olup olmadığına dikkat ediliyor. Bu davranışsal, bozukluklar varsa kişi testten geçemiyor. Tüm bu testleri geçtiği takdirde de kişi psikoteknik belgesi sahibi oluyor. Testlerimiz 1 buçuk 2 saat civarında sürüyor” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com