°C
BU UYGULAMADAN HERKES MEMNUN!
8.10.2018
346
Çerkezköy Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet Sait Erdem’in girişimleri sonucu 250 gram ekmek fiyatının 75 kuruşa çekilmesinin ardından birçok vatandaş, Erdem’in girişimleri sonucu oluşturulan indirim kampanyasına katılan fırınlardan alışveriş yapmaya başladı.

Ekonomik gelişmelerin yaşandığı şu günlerde günden güne her ürüne zam gelmeye devam ederken, ekmek fiyatında ise ciddi oranda düşüş meydana geldi. Çerkezköy Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet Sait Erdem’in çabaları ile oluşturulan indirim kampanyasına az sayıda fırın işletmesi iştirak ederken, bakkal ve büfelerde 1,25 TL’den alıcı bulan 250 gram ekmeğin fiyatı ise fırınlarda 75 kuruştan halka sunuluyor.

MALİYET YENİDEN HESAPLANDI

Ekmek maliyetini daha önce Çerkezköy Ticaret Odası meclis toplantısında açıklayan ve geçen süre zarfında ürün girdilerine gelen zamlara rağmen ekmek fiyatına zam yapmayan fırıncılardan bir de indirim haberi geldi. 75 kuruşa 250 gram ekmeği mal ettiklerini ifade eden Erdem, nakliye masrafları ile birlikte ekmek fiyatının tezgahlarda 1 lira 25 kuruştan halka sunulduğunu ifade etti. Bazı fırıncıların katılım sağladığı bu kampanya ile fırıncılar ekmeği bakkal ve büfe gibi küçük işletmelere göndermiyor, sadece kendi tezgahında halka satarak hem kendi hem de tüketici kazanmış oluyor.

FIRINCILARA SESLENDİ

Kampanyaya katılım sağlayan fırın işletmelerinin bir elin parmağını geçmediğini ifade eden Erdem, yine de yapılan kampanya dolayısıyla iş yoğunluklarında patlama yaşadıklarını dile getirdi. Nakliye ve geri iade gibi masrafların ortadan kalkması dolayısıyla ekmeğin 75 kuruştan halka kolaylıkla sunulabildiğini dile getiren Erdem, diğer fırınlara seslenmeyi ihmal etmedi. Erdem, “Gelin ekmeğinizi kendi tezgahınızda halka sunun” çağrısında bulundu.

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ KARA GEÇTİ

Yapılan maliyet hesaplamalarına göre küçük işletmelerinin ekmek başına kazancının fırıncı kazancından daha fazla olduğu sonucunun ortaya çıkması neticesinin üzerine bir de satılmayan ekmeğin geri iadesi söz konusu. Hal böyle olunca yüz adet iade edilmiş ekmeğin bin adet ekmeğin karını götürdüğünü ortaya çıkarken söz konusu düzenleme ile fırıncı esnafının 250 gram ekmeği 75 kuruşa tüketiciyle buluşturmasına rağmen daha fazla kar elde ettiği sonucu ortaya çıkıyor. Erdem’in girişimleri neticesinde oluşturulan bu uygulama ile hem fırıncı hem de tüketici kazançlı çıkıyor.

HEM UYGUN HEM HİJYENİK

Üstelik küçük işletmelerde halka sunulan ekmeğe birçok müşterinin eli değdiği için hijyen açısından sağlıksız bir ortamda satış yapıldığı düşünülürse yapılan düzenlemenin vatandaş tarafından haklılık payının bir kez daha ortaya çıkması bekleniyor. Öte yandan bazı fırınlarda 75 kuruşa satışa sunulan ekmeğe ise halk yoğun talepte bulundu. Özellikle akşam saatlerinde iş çıkışında evine giden vatandaşlar kampanya sayesinde daha uygun fiyata ve taze olarak ekmek alabiliyor.

Haber/Celal KARAKURT

 

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com