°C
ÇERKEZKÖY İLAÇ KULLANIMINDA BİLİNÇSİZ
9.11.2018
143
Çerkezköy’de ilaç kullanımı hakkında bilgiler veren Özkan Eczanesi Eczacı Teknisyeni Taner Paker, Çerkezköy’de ilaç kullanımının yüksek bir seviyede olduğunu söyledi. Doktora danışmadan ilaç kullanan kişilerin de çok olduğunu vurgulayan Paker, bilinçsiz bir ilaç kullanımının olduğuna dikkat çekti.

Reçetesiz ilaç satmanın kesinlikle yasak olduğunu hatırlatan Eczacı Teknisyeni Paker, bazı kişilerin herhangi bir rahatsızlığı uyuştuğu başka kişilerin ilaçlarını tüketmekten çekinmediğini ifade etti. Bu durumun da bilinçsizce ilaç kullanıldığını gösterdiğini söyleyen Paker, “İlaç almaya gelen her hastaya, doktora görünmeden ilaç kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıyoruz. Hatta doktora uğramadan aktarlara bile gidilmemesi gerektiğini belirtiyoruz. Çerkezköy’de doktora danışmadan ilaç kullananlar çok fazla. İlaç kullanımı ne kadar fazlaysa, hasta insan sayısı da o kadar fazladır demektir. Ama bilinçsizce ilaç kullanımı, yeni hastalıklara ve hatta ölümlere bile sebep olabiliyor.” diye konuştu.

AKILCI İLAÇ TÜKETİMİ ÜLKE EKONOMİSİNE KATKIDIR

Eczacı Teknisyeni Taner Paker, bilinçsiz ilaç kullanımına; gereksiz yere antibiyotik tüketimi, enjeksiyon gerekmediği halde enjeksiyon ile tedavi, gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanımı, bilinçsiz yapılan gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin kullanımı, ilaç-ilaç etkileşimleri ve besin-ilaç etkileşimlerinin ihmal edilmesi şeklinde örnek verilebileceğini söyledi.

Çerkezköy’de tüm sağlık kuruluşlarının akılcı ilaç kullanımı konusunda vatandaşları bilgilendirmek için seferber olması gerektiğini vurgulayan Paker, akılcı ilaç kullanımıyla beraber hem hastalıkların azalabileceğini hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacağını söyledi.

NÜFUS ÇOĞALDIKÇA BULAŞICI HASTALIKLAR DA ÇOĞALIYOR

Çerkezköy’de nüfusun her geçen yıl daha da çok arttığını hatırlatan Paker, “Nüfusun artmasıyla bulaşıcı hastalıklar da çoğalıyor. Hastalıkların çoğalmasıyla beraber ilaç tüketimi de artıyor. Ayrıca okulların açılmasından sonra da bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan hastalıklar çoğalıyor. Her bir vatandaşın kendi sağlığı için her türlü hastalıktan en iyi şekilde korunmasını tavsiye ediyorum. Doktor tavsiyesi almadan ve reçetesiz ilaç kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyorum. Çünkü doktora görünmeden alınan bir ilaç, ‘ne olacak, altı üstü bir ilaç işte’ diye alınıyor ve bu durum da bazen kalıcı hastalıklara, hatta ani ölümlere bile neden olabiliyor.” diye konuştu.

FİRMALAR İLAÇLARI STOKLADI

Son aylarda oluşan ekonomik sıkıntılardan ve yaşanan zamlardan dolayı bazı ilaç firmalarının ilaçları stokladığı haberini de veren Paker, firmalardan ilaç temin edemediklerini ve ellerinde uzunca bir liste oluştuğunu dile getirdi. İlaç tedarik edemedikleri için de doktorların hastalara yazdığı ilaçları vermekte büyük zorluklar yaşadıklarını belirten Paker, “Doktorların hastalarına tavsiye ettiği ilaçları hastaya veremiyoruz. Bu da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu konuda yetkili kurumların harekete geçmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER/Fırat YAKUT

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com